AKP’de oy kaybı kemik seçmene sıçradı!

Yayın tarihi: 8 Mart 2022 Salı 11:54 am - Güncelleme: 8 Mart 2022 Salı 11:54 am

MAK Araştırma’nın sahibi anketçi Mehmet Ali Kulat dikkat çeken değerlendirmelerde bulunarak, AKP’nin çekirdek oyunu açıkladı.

MAK Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı anketçi Mehmet Ali Kulat, AKP hükümetinin ekonomi yönetiminin de anketlere göre çok başarısız olduğuna dikkat çekti. Son seçim anketleri sonuçlarında hayat pahalılığı meselesinin uzak ara en ciddi şikâyet konusu olduğunu vurgulayan Mehmet Ali Kulat, oy tercihlerinin değişimi noktasında aynı oranda olmadığını söyledi.

2018 seçimlerini en doğru bilen şirket son anket sonucunu açıkladı

Son seçim anketi sonuçları ile öne çıkan Mehmet Ali Kulat’ın sosyal medya hesabından paylaşımları şöyle:

“Hayat pahalılığı yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında uzak ara en ciddi şikayet konusu ve ülkenin birinci çözülmesi gereken konusu olarak çıkmaktadır. Hükümetin ekonomi yönetimi de anketlere göre çok başarısız çıkmaktadır.”

ÇEKİRDEK SEÇMEN YÜZDE 25 BANDINDA

“Ancak bu durumun oy tercihlerini değiştirmeye etkisi bu konudaki şikayetler oranında olmamaktadır. Çünkü bu anlamda ekonomi odaklı seçmen zaten Ak Parti’den önemli oranda koptu. Şimdi çekirdek seçmen kaldı, bu seçmen %25 bandında.”

5 araştırma şirketi canlı yayında son anket sonuçlarını açıkladı

“Seçmenin oy tercih değişimi için olması gereken kötü yönetim eleştirisi kadar muhalefetin daha iyi yöneteceğine inanmasıdır. İktidar şu an biz kötü yönetiyoruz ama muhalefet çok daha kötü yönetir tezini işlemektedir.”

KÖTÜYÜ BİLMEKLE TERCİH DEĞİŞMEZ

“Kötüyü bilmekle tercih değişse; zararı kutusunun üzerinde yazan sigara tüketiminin bitmesi gerekirdi. Demek ki sadece bilmek tercih değişimi için yeterli olmuyor. Ülke sorunlarını daha hızlı çözeceği, gerçekten alternatif olduğu konusunda muhalefet halkı inandırmalıdır.”

Piar Araştırma son anket sonucunu açıkladı