AKP Washington’da resmi temsilcilik açtı

17 Mayıs 2022 Salı

Yılmaz Polat

AKP, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Washington’da resmi temsilcilik açtı.

AKP-ABD temsilciliğine Erdoğan’ın kuzeni (dayıoğlu) Halil Mutlu atandı.

Ensar ve Türgev Vakfı’nın ortaklaşa 2014 yılında ABD’de kurduğu TÜRKEN (USA) Vakfı’nın kurucularından ve yönetim kurulu üyesi olan ayrıca AKP yanlısı ‘Türk- Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) adlı derneğin yöneticiliğini yapan Halil Mutlu, AKP temsilcisi olarak ABD Adalet Bakanlığına resmi kayıt yaptırdı.

 

ABD’de siyasi parti temsilciliği açmak için Adalet Bakanlığı (Yabancı Ülke Temsilcileri Kayıt Yasası- Foreign Agents Registration Act) FARA’ya kayıt yaptırılması gerekiyor.

Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkın Demokrasi Partisi’nin ABD’de resmi temsilcilikleri var. CHP ve HDP FARA’ya yapılan resmi kayıt çerçevesinde faaliyet gösteriyor. Her 6 ayda bir Adalet Bakanlığına temasları, gelir ve harcamalarını rapor ediyor. AKP temsilciliği de benzer uygulama içinde olacak.

CHP ve HDP Muhalefet Partisi ve doğal olarak parti politikalarını yönetimlere ve basına her ülkede anlatırlar.

AKP ABD’de neden temsilcilik açma ihtiyacı duydu?

FARA’nın resmi kayıdında ‘Yabancı siyasi partinin amacı, misyonu veya hedefi’ bölümünde AKP’nin faaliyeti için şöyle deniyor:

‘Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirme çalışmalarının desteklenmesi, ABD’deki Türk vatandaşlarına yönelik siyasi, sosyal ve kültürel faaliyetler,seçimler için siyasi
destek’

Buna ihtiyacı var mıydı?

AKP’nin politikalarını Yönetime ve Kongre’ye anlatmak için milyonlarca dolar ödenerek kiralanan birçok lobi şirketi var. Ayrıca Finans kurumları ve Savunma Sanayii için de lobi şirketlerine milyonlar veriliyor.

Daha da önemlisi yıllarca AKP içinde önemli görevlerde bulunan Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri olan Washington Büyükelçisi Murat Mercan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iç ve dış politikalarını, İsrail’le son zamanlarda yakınlaşma girişimlerini Biden Yönetimine, Kongre’ye, finans kurumlarına Washington, New York ve öteki kentlerde anlatmaya çalışıyor.

Erdoğan’ın aynı zamanda AKP Genel Başkanı olduğu da biliniyor. Ayrıca söylemleri ABD’ye anında ulaşıyor.

AKP destekli dernekler de var. Gerçi ‘kar amacı gütmeyen (501C)’ nolu yasaya göre kurulan kuruluşlar, dernekler siyasi faaliyette bulunamaz ama AKP reklamı yaptıkları sır değil.

Yani AKP Yönetini ABD’de biliniyor ve her gün bir şekilde gündeme geliyor.

AKP’nin önde gelen isimleri son aylarda ABD’yi adeta komşu kapısı yaptılar. Washington’da temaslar yapıyor, eyaletleri dolaşıp partiye yakın derneklerle toplantılar düzenliyor.

Son olarak AKP’li eski bakanlar (Efkan Ala, Volkan Bozkır, İsmet Yılmaz, Mehdi Eker, Akif Çağatay Kılıç, Milletvekili Ahmet Berat Conkar) Genel Başkan Erdoğan’ın talimatıyla yaklaşık bir hafta
Washington’da Kongre’de temaslarda bulundu.

AKP’li eski bakanların Kongre hatırası

Benim merak ettiğim Biden Yönetimi’nden AKP Yönetimine ne zaman üst düzeyde bir davet yapılacağı? Malum şu sıralarda Bulgaristan Başbakanı’ndan sonra Yunanistan
Başbakanı Miçotakis Beyaz Saray’da ağırlanıyor da..

Benzer Haberler