AKP içinden ‘yeniden kuruluş anayasası’ tepkisi

15 Şubat 2021 Pazartesi

AKP içinden ‘yeniden kuruluş anayasası’ tepkisi

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak, “Yeniden Kuruluş Anayasası” ifadelerine bu defa AKP içinden yanıt geldi

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili tepki çeken ifadeler kullanmıştı.

Özkan, “yeni anayasa” hakkında yaptığı açıklamada, “Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak” demiş, yeni anayasa tartışmalarını, “Yeniden Kuruluş Anayasası” olarak nitelendirmişti.

TEKZİP ETTİ

Özkan’ın sözleri tartışılmaya devam ederken, bugün AKP Grup Başkanı Naci Bostancı ise Hürriyet’ten Nuray Babacan’a dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bostancı, yaptıkları çalışmanın “Kuruluş anayasası” olmadığını belirterek, “Amaç, cumhuriyetimizi özgürlükler temelinde ileri taşımaktır” dedi.

Bostancı böylece Cahit Özkan’ı tekzip etmiş oldu.

YENİLENEN RUHLA HAREKET

Naci Bostancı, yaptığı değerlendirmede, anayasa konusunda farklı görüşler olmasına rağmen, ortak paydalardan yola çıkarak bir çalışma yürütülebileceğini belirterek, daha önceki yapılan çalışmalara atıf yaptı. Bostancı, bazı parti yöneticilerinin sözlerini düzelterek, şunları söyledi:

“Siyasetin en temel ortak görüşü, 1982 Anayasası’nın değiştirilmesiydi ve geçmişte bu konuda ortak çalışmalar yaptık. Anayasa konusunda farklı görüşler olmasına rağmen, ortak paydadan yola çıkılarak bunların aşılabileceğini düşünüyorum. Geniş kesimleri kucaklayacak ortak temeller üzerinden yeni bir anayasa çalışması yapılabilir.

Türkiye siyasetinde böyle bir sağduyu olduğunu kanatindeyim. Bu nedenle, kuruluş anayasası diye bir şey söz konusu değildir. Yenilenen bir ruhla hareket etmek amaçlanmaktadır. Bu devleti 1923 yılında kuran idarenin önderliğinde, siyasi ve hukuki değerlendirmeler yapılarak süreklilik esasıyla müzakere edilecektir. Biz çalışmaları bu bağlamda değerlendiriyoruz. Yeni bir devlet, kuruluş anayasası diye bir şey söz konusu değildir. 1923 yılındaki kurulan devletin tecrübelerinden yola çıkarak akıl ve mantıkla yürüyebileceğimiz bir çalışma vardır.

100 YILLIK TECRÜBE

Yeni anayasa geçmişin tecrübelerinden yararlanarak, geleceğin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Amacımız 1923 yılında kurulan Cumhuriyetimizi, demokrasi ve özgürlükler temelinde daha ileri taşımaktır. Neredeyse 100 yıllık bir tecrübeyi hesaba katmadan, dikkate almadan bir anayasa yapılamaz.

SÜREKLİLİK ESASTIR

Dolayısıyla çalışmaları yapmayı planladığımız anayasa ‘süreklilik temelinden’ yola çıkılarak hazırlanacaktır. Toplumsal ve politik deneyim hesaba katılmadan anayasa yapılamaz. En temel unsur, anayasa çalışmaları yaparken, güncel tartışmalardan uzak durmaktır.”

Benzer Haberler