AKP anketinde Topbaş sürprizi

Yayın tarihi: 17 Kasım 2018 Cumartesi 10:10 am - Güncelleme: 17 Kasım 2018 Cumartesi 10:10 am

AKP’nin Mart 2019 yerel seçime yönelik yaptırdığı son anket sonucunda ise Kadir Topbaş’ın isminin çıktığı belirtildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul için başka bir adayı gündeme getirebileceği öne sürülüyor.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, yerel seçimlerde aday gösterilecek isimler AKP kulislerinin ana gündem maddesi haline geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurmayları ile yaptığı belediye başkan adayları toplantısında, İstanbul, Ankara ve İzmir’le ilgili ‘mevcut durum’ üzerinden değerlendirme yapıldığı, yeni adaylar konusunda bir müzakerenin olmadığı öğrenildi.

Ancak, İstanbul için ismi en çok konuşulanlardan biri olan TBMM Başkanı Binali Yıldırım’la ilgili farklı değerlendirmeler yapılıyor. AKP kaynakları, “Cumhurbaşkanımız, İstanbul için bir risk görmezse, Binali Bey’i yerinden oynatmaz. Şu anda da AKP açısından İstanbul’da bir risk söz konusu değil. Anketlerde, 45-50 bandındayız” değerlendirmesi yaptı.

SOYLU VE MÜEZZİNOĞLU’NUN ADAYLIĞI

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun adı hem Ankara hem de İstanbul için dillendirilirken, eski bakanlardan Mehmet Müezzinoğlu da Bursa ve İstanbul için konuşuluyor. Soylu’nun tüm bu tartışmaların dışında kalarak, ‘bakanlık görevini sürdürmek’ istediği belirtiliyor. Müezzinoğlu’nun İstanbul yerine Bursa için şansının daha fazla olduğu yorumu yapılıyor.

TOPBAŞ İSMİ ÖNE ÇIKTI

AKPi’nin yaptırdığı anketlerde, İstanbul için sürpriz bir şekilde eski başkan Kadir Topbaş’ın da adının çıktığı ileri sürüldü. AKP kurmayları, Cumhurbaşkanın ‘Ters köşe’ yaparak, kamuoyunda tartışılan bu isimlerin dışındaki başka bir adayı da gündeme getirebileceğini belirtiliyor.

YENİDEN ADAYLAR

Bu arada 3 dönem kuralına takılan belediye başkanlarının büyük bölümünün yeniden aday olmak istediği ve bu niyetlerini genel merkeze bildirdikleri öğrenildi. İstanbul’un üç dönemlik 8 ilçe belediye başkanından biri hariç diğerlerinin adaylık başvurusu yaptığı belirtiliyor. AKP kurmaylarına göre, 3 dönemlik başkanların neredeyse tamamına yakının yeniden aday yapılması ihtimali bulunmuyor.

Üç dönem kuralının işleyeceğini açıklayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, bazı yerlerde bu kurala takılan isimlerin devam etmesi görüşü çıkarsa MYK’da görüşüleceğini, bir elin parmakları kadar isimlerin devamı yönünde bir kararın çıkabileceğini bildirdi.

Üç dönemi doldurmuş olanların başka görevlerde değerlendirilebileceğine dikkati çeken Özhaseki, “İstanbul için 39 ilçe var, 8 arkadaşımız orada 3 dönemi dolduruyor. Bu arkadaşlarımızın bazılarına başka ilçelerde veya başka illerde, bulundukları şehirlerde görev verebiliriz” ifadelerini kullandı.