Akkuyu şantiyesinde işçilerle özel güvenlik arasında arbede

Yayın tarihi: 13 Kasım 2021 Cumartesi 4:02 pm - Güncelleme: 13 Kasım 2021 Cumartesi 6:57 pm

Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nde işçiler, maaşlarını alamadıkları için iş bıraktı. Özel güvenlik görevlileri ile işçiler arasında arbede yaşandı.

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santral Projesi yapım çalışmalarında taşeron şirketlerde görevli yaklaşık 10 bin işçiden büyük bölümü hafta içerisinde topluca iş bırakarak eylem kararı aldı. Nükleer santral inşaat alanında toplanarak maaşlarının bir an önce ödenmesi çağrısında bulunan işçilerin eylemi üzerine alanda “kırmızı alarm” verildi.

Bunun üzerine olay yerine kısa sürede çok sayıda özel güvenlik görevlileri ile jandarma ekibi ulaştı. Yeşil yelek giyimli özel güvenlik görevlileri işçilere eylemi sonlandırma çağrısı yaptı. İşçilerin eylemi sonlandırmaması üzerine özel güvenlik görevlileri işçilere müdahale etti.

İşçilerin verdiği bilgiye göre, jandarma görevlileri ile işçiler arasında da arbede yaşandı. Olaylar, işçilerin cep telefonları ile görüntülendi.

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yemekhaneyi su bastı

İLK EYLEM GEÇEN YIL YAPILDI

Akkuyu Nükleer Santrali’nde maaş alamayan işçiler ilk eylemlerini geçen yıl eylül ayı içinde yapmıştı. Aylardır maaşlarını alamadıklarını ve servis araçları konusunda sıkıntıya düştüklerini aktaran işçiler, Akkuyu’da yolu kapatarak eylem yapmıştı. Şantiyede geçen haftada işçi yemekhanesini yağan yağmurla birlikte su basmıştı.

Kılıçdaroğlu ‘helalleşme yolculuğu’na çıkıyor: Sadece iktidarı devralmak yetmiyor

Erdoğan: Bunların iktidar yüzü görmeye imkanları olmayacak