Akademisyenlerin gözaltına alınmasına bir tepki de TÜSİAD’dan

Yayın tarihi: 16 Kasım 2018 Cuma 1:47 pm - Güncelleme: 16 Kasım 2018 Cuma 1:47 pm

“Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içinde hareket ettikleri” öne sürülerek, gözaltına alınan akademisyenlerle ilgili TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’ten tepki geldi.

Bir yılı aşkın süredir iddianamesi hazırlanmadan tutuklu bulunan Osman Kavala’nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Anadolu Kültür’e yönelik sabah saatlerinde dört ilde yapılan operasyonlarda çok sayıda akademisyen gözaltına alındı. TÜSİAD, akademisyenlere yönelik operasyona tepki gösterdi.

İstanbul, Adana, Antalya ve Muğla’da yapılan operasyonda, Anadolu Kültür A.Ş yöneticisi, danışmanı ve ilgilisi olan, akademisyenlerin de aralarında bulunduğu, 13 isim gözaltına alındı. Yedi kişi hakkında daha gözaltı kararı bulunuyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, gözaltına alınan isimlerin “Osman Kavala ile hiyeraşik bir düzen içinde hareket ettiğini” öne sürdü.

“ÇOK ÜZÜCÜ”

Gözaltılarla ilgili TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik de tepkisini Twitter’dan gösterdi. Bilecik, attığı tweet’te, “Bilim insanlarımızın ülkemize dönüşünü konuştuğumuz bir dönemde, güne çok sayıda akademisyenin gözaltı haberiyle başlamak çok üzücü! Üzerinde yaşadığımız toprakların bereketini, bilime çağlar boyunca sığınak olmuş kültürümüze borçluyuz. Bunu inkar edersek asla ilerleyemeyiz” dedi.