Akademik özgürlüğe darbe! ABD’de yazılan teze Türkiye’de suç duyurusu Meclis gündeminde

13 Mart 2022 Pazar

Akademik özgürlüğe darbe! ABD’de yazılan teze Türkiye’de suç duyurusu Meclis gündeminde

Dr. Mehmet Baki Deniz’in ABD’de New York Eyalet Üniversitesi’nde yazdığı ve kabul gören doktora tezi Türkiye’de dava konusu oldu. HDP Milletvekili Oya Ersoy olayı Meclis gündemine taşıdı.

Sabancı Üniversitesi’nde lisans, Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Dr. Mehmet Baki Deniz “1980-2008 Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü ve Otoriter Popülizmin Yükselişi” başlıklı doktora tezi için Türkiye’de yaptığı denklik başvurusu Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından “İçeriği ve konusu” gerekçesiyle reddedilmişti.

Dr. Deniz karar üzerine Danıştay’a başvurmuştu. Açılan denklik davasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nin hukuk fakültelerinden görüş istendi. Oysa tez sosyoloji bölümünde yazılmıştı. Sadece Marmara Üniversitesi görüş bildirdi.

TEZ İÇİN HAKARET SUÇU İDDİASI

Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Ahmet Gökçen ve ceza hukukçuları Doç. Dr. Yusuf Yaşar ve Dr. Zafer İçer tarafından incelenen tez için “Bilimsel ve akademik kurallarla bağdaşmayan; objektiflik, gerçeklik, doğruluk kriterlerini taşımıyor” tespiti yapıldı.

Ayrıca tezin içeriğinde yer alan ‘Otoriterleşme’ ifadesi nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’, ‘terörü övme’ gibi suçlamalar yöneltildi. Bunun üzerine Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı, tezle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu.

HDP’DEN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Dr. Mehmet Baki Deniz’in ABD’de yazdığı tezin Türkiye’de, Üniversitelerarası Kurul tarafından reddedilmesi nedeniyle Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Ersoy, “Dr. Mehmet Baki Deniz’in tezinin bilimsel olmayan, sadece siyasi saikler ile reddedilmesi ve suç duyurusuna konu edilmesi, Türkiye’de akademik özgürlüğün önündeki engellerin araştırılmasını ve ortadan kaldırılmasını gerektirmekte” dedi.

Ersoy, Meclis Araştırma önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Sabancı Üniversitesi’nde lisans, Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Dr. Mehmet Baki Deniz YÖK’ün tanıdığı New York Binghamton Üniversitesi’nde sosyoloji doktorasını tamamlamıştır.

Türkiye’nin son 28 yılındaki siyaset ve sermaye ilişki üzerine 7 yıllık inceleme yapan Dr. Deniz’in binlerce atıf yaptığı ‘1980-2008 Yılları Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü Ve Otoriter Popülizmin Yükselişi’ isimli tezi Amerika’da tam kabul almıştır.

Dr. Deniz’in Türkiye dönmesinin ardından tezine ilişkin yaptığı denklik başvurusu Üniversitelerarası Kurul’da 14 ay bekletilmiştir. 14 aylık beklemenin ardından, ÜAK ‘tez konusu ve içeriği’ diyerek tezi reddetmiştir.”

Felsefi kuramlar

Tez için suç duyurusu

ABD’de yazılan tez için yapılan Türkiye’deki suç duyurusu Meclis gündemine taşındı

Benzer Haberler