Aile sağlığı merkezindeki hemşire cinayeti kamerada

Yayın tarihi: 20 Ocak 2022 Perşembe 3:16 pm - Güncelleme: 21 Ocak 2022 Cuma 12:54 pm

Kartal’da Rahmi Uygun adındaki bir kişi aile sağlığı merkezine silahla saldırdı, hemşire Ömür Erez yaşamını yitirdi. Saldırgan ilk ifadesinde “Kendimi kaybettim” dedi. Saldırının görüntüleri de ortaya çıktı.

İstanbul’un Kartal ilçesinde çalıştığı aile sağlığı merkezinde silahlı saldırıya uğrayan hemşire hayatını kaybetti. Topselvi Mahallesi Kartal 10 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli hemşire Ömür Erez (33), Rahmi Uygun (39) adlı kişiyle kapının önünde bir süre konuştuktan sonra içeriye girdi.

Daha sonra şüpheli Rahmi Uygun da hemşirenin arkasından girdiği sağlık merkezinde Erez’e silahla ateş ettikten sonra kaçtı. Ağır yaralanan Erez, olay yerine gelen sağlık ekiplerince Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Hemşire Erez, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

KATİL ZANLISI YAKALANARAK İLK İFADESİNİ VERDİ

Şüpheli, polis ekiplerinin çalışmaları sonucu Bağcılar’da bir adreste yakalandı. Kendisini yakalayan polislere olayı anlatan Rahmi Uygun, Hemşire Ömür Erez’le iki yıl önce internet üzerinden tanıştığını iddia etti. Şüpheli Rahmi Uygun “Bir yıl önce ayrılmıştık. Ancak birlikte olduğumuz dönemde ona borç olarak verdiğim 200 bin lirayı geri vermedi. Ondan defalarca istememe rağmen her seferinde beni oyaladı. Son telefonla konuşmamızda bana hakaret edince İstanbul’a gelmeye karar verdim” dediği öğrenildi.

Arkadaşı Musa T. ile birlikte kiraladıkları otomobille İstanbul’a geldiklerini anlatan Rahmi Uygun “Onunla konuşup paramı almaya çalışacaktım. Ancak yine aramızda tartışma çıktı. Bir anda kendimi kaybettim” dediği belirtildi.

Hemşire Ömür Erez’in öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan zanlı Ümit Uygun, Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

SALDIRI ANI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Ömür Erez’in, Rahmin Uygun tarafından silahla vurularak öldürüldüğü dehşet anları güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, şüphelinin sağlık merkezine girerek, bir süre konuştuğu hemşireye birkaç el ateş edip, kaçtığı görülüyor.

ŞEHİR DIŞINDAN GELMİŞ

İl dışından geldiği belirtilen saldırganın daha önce hemşireyi rahatsız ettiği tespit edildi. İddiaya göre, Rahmi Uygun, genç hemşireyi sosyal medya hesabından takip edip takıntı haline getirerek taciz mesajları atmış.

SUÇ KAYDI KABARIK ÇIKTI

Rahmi Uygun’un 20 suç kaydı bulunduğu öğrenildi. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, şüpheliye ait arşiv araştırmasında ”kasten yaralama”, ”tehdit”, ”kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve ”evrakta sahtecilik” suçlarından kaydı olduğu tespit edildiği belirtildi.

316 SAĞLIK ÇALIŞANI ŞİDDETE UĞRADI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Semih Durmuş, 2021 yılında sağlık çalışanlarına yönelik 190 saldırı gerçekleştirildiğini belirterek, “364 saldırganın gerçekleştirdiği olaylarda, 316 sağlık çalışanı şiddet kurbanı oldu. Sağlık emekçileri, ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ ilan edilen 2021’i maalesef şiddetin gölgesinde geçirdiler. Yeni yılın ilk 20 gününde tanık olduğumuz şiddet haberleri, 2022’nin çok daha kötü geçeceğine işaret ediyor. Daha 3 gün önce, İstanbul Çam Sakura’da gebe bir hemşire saçlarından tutularak yerlerde sürüklendi. Şanlıurfa’da da bir başka hemşire, çalıştığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde şiddete maruz kaldı. Geçtiğimiz yıl 124 saldırgan hakkında herhangi bir işlem yapılmazken, 135 saldırgan gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Sadece 41 saldırgan tutuklanırken, 3 saldırgana ise para cezası verildi.” dedi.

Kartal’da aile sağlığı merkezinde hemşire olarak çalışan Ömür E. silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Randevusuz muayene olmak isteyen hasta yakını mermerle doktoru darp etti!