AİHM’in ilk ‘cumhurbaşkanına hakaret’ kararından ‘ihlal’ çıktı

19 Ekim 2021 Salı

AİHM’in ilk ‘cumhurbaşkanına hakaret’ kararından ‘ihlal’ çıktı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ‘cumhurbaşkanına hakaret‘le ilgili bir başvuruyu ilk kez karara bağladı, ‘ihlal’ dedi. AİHM, TCK’nın cumhurbaşkanlığına hakaretle ilgili maddesi için de ‘değiştirilmesi gerek’ ifadesini kullandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Vedat Şorli’ye Facebook’tan paylaştığı bir fotoğraf ve bir karikatür nedeniyle 2017’de Cumhurbaşkanına hakaretten (TCK 299) 11 ay 20 gün hapis cezası verilmesine ‘ifade özgürlüğü ihlali’ dedi.

bianet’ten Hikmet Adal’ın haberine göre, cumhurbaşkanına hakareti düzenleyen TCK 299’un ne Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’yle ne de ifade özgürlüğüyle bağdaşamayacağını belirten AİHM “Devlet, Cumhurbaşkanı’nın itibarını savunmayı amaçladığında ona özel bir koruma ayrıcalığı geliştiremez” dedi.

TCK 299’un, kamu yararı olan meseleleri gündeme getirmede birey üzerinde caydırıcı etki yapabileceğine vurgu yaptı. Karar ilk ve emsal olması açısından önem taşıyor.

AİHM, kararında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 2004’teki ‘Siyasi şahsiyetler ile kamu görevlilerinin itibarı’ başlıklı tavsiye kararını ve Venedik Komisyonu’nun 2016’da TCK’nın 216, 299, 301 ve 314’üncü maddelerinin mevcut hali ve pratikte uygulanışının Avrupa normları ile bağdaşmadığına dair görüşüne yer verdi.

TÜRKİYE MAHKUM OLDU

Atıfların ardından kararını açıklayan mahkeme Vedat Şorli’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nce kayıt altına alınan ‘ifade özgürlüğü’nün Türkiye tarafından ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme, Türkiye’yi Şorli’ye 7 bin 500 Euro tazminat ödemeye mahkum etti. Ayrıca mahkeme Türkiye’den TCK 299’u AİHM içtihatlarıyla uyumlu hale getirilmesini de istedi.

Hasan Cemal’e ‘cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması

Erdoğan’ın sözlerine bile ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ davası

Benzer Haberler