AKP’li Bülent Turan ağaç katliamına ‘şimdiye kadar neredeydiniz’ diye destek verdi: İşte AKP’nin yıl yıl reddettiği ‘Kaz Dağları’ önergeleri

6 Ağustos 2019 Salı

Kaz Dağları’nda Kanadalı altın madeni şirketinin başlattığı büyük doğa katliamına yönelik tepkiler devam ederken, AKP Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla doğal yaşamın katledilmesini savundu. Bülent Turan 2 yıldır ağaçların kesilirken eylem yapılmamasını ileri sürerken, MHP ve CHP milletvekilleri, Kaz Dağları’nda felaketin önlenmesi için 2007’den itibaren tam 5 kez araştırma önergesi verdiği ortaya çıktı. İlk 3 önerge iktidar tarafından dikkate alınmadı son önerge ise TBMM’de görüşülüp AKP oylarıyla reddedildi.

AKP Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, binlerce yurttaşın akın ettiği “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti”ni de hedef aldığı paylaşımlarında, “Bugün şehrimize #KazDağları hassasiyeti için geldiğini iddia eden misafirlerimizin hiç birinin aklına, ‘2 yıldır ağaç kesilirken eylem yapmadık da kesim bittikten sonra eylem yapıyoruz, bugün eylem yapmanın ağaçlara faydası yok. Peki kime faydası var?’ diye sormak gelmedi mi!?” ifadelerini kullandı.

Kaz Dağları’nı katleden şirketten yalan dolu rapor

Kanadalı şirketin, doğa harikası Kaz Dağları’nda altın aramak için 195 bin ağacı kesip katliam yapması, göz göre göre geldiği anlaşıldı. Bülent Turan’ın 2 yıldır ağaçlar kesilirken eylem yapılmadığını ifade ederken,  2007 yılından bu yana TBMM’ye verilen Meclis araştırma önergeleri ve soru önergelerinde dile getirilen uyarılar dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

İLK 2007 YILINDA FARK EDİLDİ

Tehlikeyi ilk fark eden  MHP Çanakkale Milletvekili Kemal Cengiz ve 28 MHP milletvekili, tam 12 yıl önce 9 Kasım 2007’de ‘’Dünya mirası Kaz Dağları, insanlığın saldırısına uğrayacak” diyerek yöredeki çevre sorunları ve altın arama izinleri için Meclis araştırması istedi. Önerge kabul edildi ancak araştırma komisyonu Kaz Dağları’nı değil Türkiye’deki genel çevre sorunlarını ele aldı.

CHP’NİN 2012’DEKİ ÖNERGESİNDE DİKKAT ÇEKEN ‘KANADA’ AYRINTISI

CHP Çanakkale Milletvekilleri Ahmet Küçük Kasım 2007’de, Ali Sarıbaş Haziran 2012’de, Muharrem Erkek Ekim 2015’te ve Özgür Ceylan da 1 Ağustos 2018’de 4 kez ‘’Kaz Dağları katledilecek” diyerek Meclis araştırması açılmasını istedi. Ali Sarıbaş’ın 19 Haziran 2012’deki önergesinde, “Kanada’da kurulan, Toronto borsasına kayıtlı ve Meksika’da işletmesi bulunan Alamos Gold şirketi, Kaz dağlarında altın arayıp 1744 hektar alandaki bütün ağaçlar kesilecektir” ifadesi dikkat çekti.

İlk 3 önerge iktidar tarafından dikkate alınmadı son önerge ise verilişinden 9 ay sonra TBMM’de görüşülüp AKP oylarıyla reddedildi. Görüşmelerde önerge sahibi CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan “Kaz Dağları vahşetle karşı karşıya, oranın yok edilmesine seyirci kalamayız. Çanakkale’ye kıymayın” dedi

MUHARREM ERKEK’TEN FOTOĞRAFLI CEVAP

AKP’li Turan’ın “Ağaçlar kesildikten sonra eylem yapıyorlar” ifadesine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale milletvekili Muharrem Erkek’ten fotoğraflı yanıt geldi. Erkek, çevrecilerin 2017 yılında yaptığı eylemden fotoğrafları paylaştı. Erkek’in paylaşımı şöyle: “Ağaçlar kesildikten sonra eylem yapıyorlar” sözü, altın madencisi şirketi, doğa katliamını savunmak için söylenmiş kaba bir yalandır. Aşağıdaki 8 Aralık 2017’de attığım tweettir.

 

Turan’ın ağaç kesimlerinin Kaz Dağları’nda olmadığını iddia ettiği paylaşımına çok sayıda tepki geldi.

Bir kullanıcının paylaştığı ağaç katliamı sayıları ise felaketin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Bazı kullanıcılar, “Hiç mi utanmıyorsunuz?” diyerek Turan’a tepki gösterdi.

Gezi Parkı ve ODTÜ Ormanı’nında verilen mücadeleleri hatırlatan bir kullanıcı ise “Kaz Dağları’ndaki mücadele daha yeni başlıyor” dedi.

Benzer Haberler