AFAD’tan 30 il için ‘turuncu’ ve ‘sarı’ kodlu uyarı

Yayın tarihi: 9 Temmuz 2023 Pazar 11:37 pm - Güncelleme: 9 Temmuz 2023 Pazar 11:37 pm

AFAD, birçok kenti vuran sellerin ardından 15 il için “turuncu”, 15 il için ise “sarı” kodlu sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı yaptı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmeleri üzerinden sağanak ve gök gürültülü sağanak nedeniyle 30 kent için uyarı yayınladı.

AFAD’ın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, bugün Artvin, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Kastamonu, Karabük, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon ve Zonguldak olmak üzere 15 ilde “turuncu”; Amasya, Bilecik, Bursa, Erzincan, İstanbul, Tokat, Bayburt, Yozgat, Ardahan, Yalova, Sivas, Kars, Gümüşhane, Erzurum ve Çorum olmak üzere 15 il için de “sarı” kod ile yağış uyarısı verildi.

Uyarı verilen illerde, Valilik ve İl AFAD müdürlüklerine mesaj formuyla bilgilendirme yapıldı. AFAD tarafından turuncu kod ile uyarılan 15 ilde yaşayan tüm vatandaşlar SMS ile bilgilendirildi.

Karadeniz’de felaket! Samsun’da sel Ardahan’da yıldırım can aldı

ZONGULDAK-İSTANBUL YOLU HALA KAPALI

Açıklamaya göre, Zonguldak’ın Merkez ilçe ve Çaycuma ilçesindeki aşırı yağışlar sonucu il genelinde su baskınları, yıldırım düşmesi ve kaya düşmesi olayları meydana geldi. Zonguldak-İstanbul yolunun ulaşıma kapalı olduğu, yağışların devam ettiği bölgede, 63 ihbara AFAD ve itfaiye ekiplerince müdahale edildiği belirtildi.

Yağışların devam ettiği Bartın’da ise 129 ihbar bildirildi. Kentte aşırı yağışlar sonucu ev su baskını, kaya düşmesi ve kanal taşması meydana geldi. Kuruçay deresinin taşmasıyla mahsur kalan 11 kişiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Rize il genelinde beklenen aşırı yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı Rize İl AFAD’dan 57 personel, 1 bot teyakkuz halinde bekliyor.

Trabzon il genelinde beklenen aşırı yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı Trabzon İl AFAD’dan 22 personel, 1 bot teyakkuz halinde bekliyor.

Uyarı kodlarının verildiği diğer illere de ekipler sevk edildi. Yağışların devam ettiği bölgede an itibarıyla herhangi bir can kaybı bulunmuyor.

‘SARI’ VE TURUNCU’ KOD NEDİR?

“Hava durumu potansiyel tehlikeli” anlamını taşıyan “Sarı” kod ile “Meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalı.” uyarısı yapılıyor.

“Turuncu” kod ise “hava durumunun tehlikeli” olduğu anlamına geliyor. Bu kod, “Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.” uyarısını içeriyor.