Adnan Oktar’ın avukatları adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

1 Nisan 2022 Cuma

Adnan Oktar’ın avukatları adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Adnan Oktar silahlı suç örgütüne yönelik soruşturmada Adnan Oktar’ın dört avukatı gözaltına alındı. Oktar’ın dört avukatından biri tutuklanırken üçü ise adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Adnan Oktar silahlı suç örgütüne yönelik soruşturmada gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Oktar’ın dört avukatından biri tutuklandı.

Gözaltında tutuldukları İstanbul Emniyet Müdürlüğünden ekiplerce Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na götürülen şüphelilerin, soruşturmayı yürüten başsavcılıkça ifadeleri alındı.

Başsavcılık, şüphelileri “silahlı suç örgütü üyeliği” suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

Nöbetçi hakimlik, şüpheli avukatlardan S.M’nin tutuklanmasına karar verdi. Diğer 3 avukat ise haklarında adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı.

OLAY

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Oktar’ın avukatlarının da aralarında bulunduğu 8 şüpheliye yönelik İstanbul merkezli 4 ilde eş zamanlı operasyon düzenlemişti. Operasyonda 4 avukat gözaltına alınmıştı.

Soruşturma kapsamında örgüt yöneticilerinden T.Y’nin bilgisayarında yapılan incelemede, cezaevindeki müvekkilleriyle görüşen avukatların T.Y’nin bilgi verdiği belirlenmişti. Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan 2 sanığın itirafçı olması üzerine, durumdan haberdar olan T.Y’nin cezaevindeki bu kadınlara baskı yapılması için talimat verdiği öğrenilmişti.

Örgüte bağlı olmayan avukatlara vekalet verenlere de baskı yapıldığı, vekaletlerini geri çekmelerinin istendiği, bu konuda bilgilendirilen örgüt elebaşı Adnan Oktar’ın tehdit mesajının da bu kişilere iletildiği tespit edilmişti.

Benzer Haberler