Adalet Bakanı’ndan Savunma Yürüyüşü açıklaması

22 Haziran 2020 Pazartesi

Ankara’ya girişleri engellenen baro başkanlarına ilişkin konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, barolarla “açık kapı diyalogu” yürüttüklerini öne sürerek, “Henüz teklif yok, hangi maddeye karşı çıkıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Kanal 24’te katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Baro başkanlarının, baroların yapısını değiştirmeye hedefleyen girişimlere karşı başlattıpı Savunma Yürüyüşü hakkında konuşan Gül, barolarla her zaman “açık kapı diyaloğu” yürüttüklerini, baro başkanlarını dinlediklerini öne sürdü.

Korkmayın adalet yürüyor! Baro başkanlarına polis müdahalesi

Avukatlık mesleğini daha ileri götürecek, mesleğin kazanımlarını daha da artıracak bir çalışma yapmak istediklerini söyleyen Gül, “Savunma mesleğini geriye götürecek bir çalışmaya asla destek vermeyiz. Arkadaşlarımız, savunmayı daha güçlendiren, avukatların haklarını daha koruyan ve mesleki örgütlenmeyi daha da güçlendiren bir yapı üzerine çalışma yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Şu anda AKP’nin kamuoyuna açıkladığı bir taslağın olmadığını belirten Gül, tüm görüşleri dinlediklerini, gruplarının, tüm bu önerilere bakarak bir taslak ortaya çıkaracağını kaydetti.

‘TEKLİF YOK, HANGİ MADDESİNE KARŞI ÇIKIYORSUNUZ?’

Gül, yürüyüş yapan baro başkanlarına, “Ortaya çıkan hangi şeye karşısınız? Teklif yok, hangi maddesine karşı çıkıyorsunuz? Ortada henüz bizim bile daha vakıf olduğumuz bir teklif yok” dedi.

Bakan Gül, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile irtibat halinde olduklarını aktardı.

Benzer Haberler