Adalet Bakanı’ndan George Floyd protestolarına ‘dış güçler’ suçlaması

5 Haziran 2020 Cuma

Adalet Bakanı’ndan George Floyd protestolarına ‘dış güçler’ suçlaması

ABD Adalet Bakanı Bill Barr, George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan gösterileri değerlendirdi. Barr, “Sadece radikal gruplar yok, yabancı aktörler de bu işin içinde” açıklamasında bulundu.

ABD’nin Minneapolis kentinde polisin orantısız güç kullanarak ölümüne sebep olduğu George Floyd’un ardından başlayan gösterilerde 10’uncu güne girilirken ABD Adalet Bakanı Bill Barr’dan flaş bir açıklama geldi.

Bill Barr, gündemi ve protestoları değerlendirerek bir açıklama yaptı. Barr, “Protesto eylemleri ile ilgili başlatılan soruşturma sadece radikal grupların kendileri için bu gösterilere katılmadığını fakat yabancı aktörlerin de gösterilere dahil olduğunu gösteriyor” ifadesini kullandı.

Üç çeşit gösterici olduğunu söyleyen Barr, “Bunlar barışçıl protestocular, yağmacılar ve ‘protestoları bozmaya çalışan aşırıcılar’. Bu sonuncular kendi hedefleri ve amaçları için çalışıyor. Bu gruplar içerisinde farklı aşırı grupların yanı sıra “yabancı aktörler de şiddeti körüklemek için yer alıyor” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler