Acil durum numarasına “pizza” siparişi vererek yardım istedi

6 Nisan 2022 Çarşamba

Acil durum numarasına “pizza” siparişi vererek yardım istedi

İngiltere’de bir kadın, acil durum numarasını arayarak pizza siparişi verdi. Kadın, “başınız belada mı” sorusuna “evet” yanıtını verdi. Harekete geçen polisler, bir erkeği gözaltına aldı.

Kuzey Yorkshire Polis Teşkilatından yapılan açıklamaya göre, 5 Nisan akşamı 999 operatörleri bir kadından telefon aldı. Arayan kadın, operatöre pizza sipariş etmek istediğini söyledi. Bunun üzerine kadına başının belada olup olmadığı soruldu ve “evet” yanıtı alınınca da harekete geçildi.

Sorulara sadece “evet” ve “hayır” yanıtını verebilen kadınla daha sonra kısa mesaj üzerinden iletişim devam ettirildi.

SERBEST BIRAKILDI

Polis, kadının Kuzey Yorkshire’da bir otobüste olduğunu ve yanındaki erkeğin kadına zarar verme ihtimali bulunduğunu tespit etti.

Polisler, otobüs takip sistemlerini kullanarak yerini tespit ettikleri aracı durdurdu. Olayda 40 yaşındaki bir erkek gözaltına alındı. Kadına koruma ve destek sağlanırken, söz konusu kişi serbest bırakıldı.

“BENZER BİR ÇAĞRI HATIRLAMIYORUM”

Kuzey Yorkshire Polis Teşkilatından Müfettiş Dan Spence, konuya ilişkin açıklamasında, “Polisten yardım istemek için yurt dışında ‘pizza siparişi’ tekniğini kullanan insanların olduğunu biliyordum ama Kuzey Yorkshire’da benzer bir çağrı hatırlamıyorum” dedi.

İçişleri Bakanlığı’ndan kadına yönelik şiddetle mücadele için genelge

Benzer Haberler