İngiltere’den Ankara-İzmir hızlı tren hattı için Türkiye’ye 2,3 milyar dolarlık kredi

17 Mart 2022 Perşembe

İngiltere’den Ankara-İzmir hızlı tren hattı için Türkiye’ye 2,3 milyar dolarlık kredi

İngiltere Ticaret Bakanlığı, Ankara-İzmir hızlı tren hattı projesi için Türkiye‘ye 2,3 milyar dolarlık altyapı ihracat finansman kredisi vereceğini bildirdi. Verilecek kredi altyapı alanında İngiltere’nin şu ana kadar verdiği en büyük kredi olma özelliğini taşıyor.

İngiltere Ticaret Bakanlığı’nın gece saatlerinde yaptığı açıklamaya göre İngiltere İhracat Kredi Kuruluşu (UKEF) altyapı alanında şu ana kadar vereceği en büyük kredinin sahibinin Türkiye olacağını açıkladı. UKEF, Türkiye’ye Ankara-İzmir hızlı tren hattı için 2.1 milyar Euro (2.3 milyar dolar) kredi sağlayacak.

‘HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN TİCARET ORTAĞI’ VURGUSU

Cumhuriyet’in Reuter’dan aktardığına göre; İngiltere Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan yaptığı açıklamada “Türkiye, İngiltere için hayati önem taşıyan bir ticaret ortağıdır… UKEF’in bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük sivil altyapı anlaşmasının da aynı derecede sürdürülebilir olması bir o kadar uygundur” dedi.

Kredinin finansmanında Credit Suisse ve Standard Chartered Bank başta olmak üzere bankalar rol alacak.

NEBATİ’DEN YEŞİL KREDİ AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati anlaşmanın yeşil kredi yapısına sahip olacağını belirtti.

Nebati yaptığı açıklamada, “İngiltere hükümeti ile uzun süredir devam eden güçlü ilişkilerimiz ve işbirliğimiz açısından oldukça memnunuz ve işbirliğimizi gelecekte daha da güçlendirmeyi umuyoruz” dedi.

Açıklamaya göre projede İngiltere üretilen yüz milyonlarca sterlin değerinde demiryolu sistemi, sinyalizasyon ve elektrifikasyon ekipmanı kullanılması bekleniyor.

Benzer Haberler