ABD’den Türkiye bağlantılı Hamas liderlerine yaptırım kararı

Yayın tarihi: 13 Aralık 2023 Çarşamba 10:05 pm - Güncelleme: 13 Aralık 2023 Çarşamba 10:13 pm

Yılmaz Polat

ABD Hazine Bakanlığı, Hamas’ın Türkiye’de kilit yetkilileri olarak tanımladığı ve terör grubuna mali destek sağladığını öne sürdüğü Hamas liderlerine yaptırım kararı aldığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de yaşayan Mehmet Kaya’nın birkaç yıldır Hamas adına çok sayıda para transferi yaptığı ve Hamas’a on milyonlarca dolarlık mali hizmet sağladığı bildirildi.

Açıklamada, ‘Mehmet Kaya’nın , Hamas’a maddi yardımda bulunduğu, sponsor olduğu ve teknolojik destek veya mal ve hizmet sağladığı gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı’ belirtildi. Açıklamada ayrıca Haroun Mansour Yaqoub Nasser Al-Din’in (Haroun Nasser Al-Din), Hamas’ın Türkiye’deki en önemli mali ajanlarından biri olduğu bildirildi.

Açıklamada, Harun Nasır Ed-Din’ın aynı zamanda Türkiye ve Gazze’den Batı Şeria’daki Hamas komuta merkezine fon aktaran bir ağın içinde yer aldığı öne sürüldü. Hazine Bakanlığı’nun uzun açıklamasında, Cihad Muhammad Shaker Yaghmour (Jihad Yaghmour)’un , Hamas’ın Türkiye’deki resmi temsilcisi olduğu kaydedildi.

Yaghmour’ın üst düzey Hamas liderleri ve heyetlere toplantılar düzenlediği ve grup adına gizli terörist faaliyetlerin yürütülmesinde de görev aldığı kaydedilen açıklamada şöyle deniyor: ‘Cihad Yaghmour, İsrailli bir askerin kaçırılmasıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle İsrail tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, ancak 2011 yılında 1000’den fazla Hamas mahkumunun İsrailli esirler karşılığında serbest bırakıldığı Gilad Şalit anlaşması kapsamında Türkiye’ye sürgüne gönderildi. Cihad Yaghmour, Türkiye’de görünüşte meşru kültürel faaliyetlerde bulunuyor ve bu faaliyetler, Hamas’a destek faaliyetlerine kılıf görevi görüyor.’
Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson, ‘Hamas’ın , iyi konumlanmış yetkililer ve bağlı kuruluşlardan oluşan mali ağlara büyük ölçüde güvenmeye devam ettiğini’ söyledi.
Bu yıl Türkiye’yi iki kez ziyaret eden Nelson,​’Hamas’ın bağış toplama planlarında Türkiye’nin ‘öne çıktığını’ ve İsrail’le savaş halinde olan grubun ilave nakit arayışı sırasında bundan yararlanmasının da muhtemel olduğunu söylemişti.
İki hafta önce Türkiye’ye gelen Nelson, ‘Hamas’ın gelecekteki olası terör saldırıları için (Türkiye’de) fon toplama ve mali destek bulmaya devam edebilmesinden son derece endişeliyiz.’ demişti.

Kaynak: TELE1