ABD’den Rusya’nın saldırıları sonrası ‘Türkiye’ açıklaması

24 Şubat 2022 Perşembe

ABD’den Rusya’nın saldırıları sonrası ‘Türkiye’ açıklaması

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Rus ordusunun Ukrayna topraklarındaki ilerleyişi hakkında son dakika açıklamalarda bulundu. Büyükelçi ”Türkiye’nin iyi niyetli ve dostça diplomasi çabalarını takdir ediyoruz” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Rusya’nın Ukrayna işgali konusunda NTV’ye özel açıklamalarda bulundu. NTV Dış Haberler Müdürü Ahmet Yeşiltepe’nin sorularını yanıtlayan ABD’nin Ankara Büyükelçisi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasi konusundaki çabalarını ve dostane gayretini büyük takdir ve memnuniyetle karşılıyoruz. Maalesef Putin diplomatik çözüm istemiyordu. Türkiye diplomatik çözüm taraftarıydı ancak böyle bir durum mümkün olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu durumun kabul edilemez olduğu” şeklindeki açıklamaları tamamen kusursuzdu. Türkiye NATO’nun değerli bir üyesidir ve taahhütlerine bağlılığını takdirle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Flake sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye NATO’nun kıymetli bir üyesi. En başından beri tüm NATO operasyonlarında yer aldı ve dünya sahnesinde de çok güçlü bir aktör. Bu çok açık. Türkiye’nin güçlü bir müttefik olarak NATO ittifakının bir parçası olması önemli. Ukrayna’nın saldırı altında olmasının sebebi NATO üyesi olmadıklarından 5. maddenin onlar için işlememesi.

Sığınaktaki Türk vatandaşı canlı yayındayken bomba patladı

Benzer Haberler