ABD’den ‘Refah’ açıklaması: Görüntüler içler acısı

Yayın tarihi: 28 Mayıs 2024 Salı 12:29 am - Güncelleme: 28 Mayıs 2024 Salı 12:29 am

Beyaz Saray, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıyı ‘içler acısı’ diye nitelendirdi.

ABD’den İsrail ordusunun dün Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kampına yaptığı saldırıya ilişkin açıklama geldi. Beyaz Saray saldırıyı, “Refah’ta İsrail ordusunun dün gece onlarca masum Filistinliyi öldüren hava saldırısının ardından ortaya çıkan yıkıcı görüntüler içler acısı.” şeklinde değerlendirdi.

İsrail’in Refah’a yönelik saldırısına ilişkin AA muhabirinin sorusuna yanıt veren ve adının açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, saldırıda sivillerin hayatlarını kaybetmesinden üzüntü duyduklarını belirtti.

ABD’li sözcü, “Refah’ta İsrail ordusunun dün gece onlarca masum Filistinliyi öldüren hava saldırısının ardından ortaya çıkan yıkıcı görüntüler içler acısı.” ifadesini kullandı.

İsrail’in Hamas’ın peşine düşme hakkına sahip olduğunu ve dün geceki saldırıda iki Hamas üyesinin de öldürüldüğünü kaydeden sözcü, “Ancak İsrail’in sivilleri korumak için mümkün olan her önlemi alması gerektiği konusunda açık ve net olduk. Olayla ilgili ne olduğunu anlamak üzere İsrail ordusu ve diğer ortaklarla aktif şekilde görüşüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Refah’taki katliamın ardından Netanyahu’dan açıklama! “Trajik hata”

Kaynak: AA