ABD’de hukuk ve lobi firmalarına giden milyonlarca dolar ve sonuç

31 Ağustos 2023 Perşembe

Yılmaz Polat

AKP yönetimi,ABD’de  her yıl milyonlarca dolar ödediği hukuk ve lobi şirketlerinden karşılığını alabiliyor mu?

Son beş yılda hukuk şirketlerine  astronomik rakamlar ödeyen AKP Yönetimi,’Fethullah Gülen’in iadesi, Halkbank davası, F-35 savaş uçaklarının iadesi ve F-16 uçaklarının satış ve modernizasyonu’ konularında bir sonuç aldı mı?

‘Fetö’nin iadesi ve ABD’deki faaliyetlerini izlemek üzere ‘Amsterdam & Partners, LLC’ adlı  şirket kiralandı. Şirkete  ayrıcalıklar tanındı, yüzbinlerce dolara AKP Hükümeti adına taşeron firma kiralama yetkisi verildi.

Fetö’nün iadesi unutuldu, ‘Amsterdam & Partners LLP’ hukuk firmasına ödenen milyonlarca dolar adeta çöpe atıldı.

2016 yılından buyana yılda ortalama ‘bir buçuk milyon dolar’ alan  Amsterdam & Partners şirketinin son bir yıldır Türk Hükümeti için çalışmadığı görülüyor. ABD Adalet Bakanlığı resmi kayıtlarında yer almıyor..

Amsterdam & Partners şirketine dört yılda (2016-2020) 10 milyon doların üzerinde ödeme yapıldı.

Fetö’nün en son ne zaman iadesinin istendiğini hatırlayan var mı?

Diğer taraftan milyonlarca dolar harcanan bir hukuk firması da  hukuk firması da Rıza Zarraf’ın avukatlığını yapan Trump’ın yakın arkadaşı New York eski Belediye Başkanı Giuliani’nin içinde olduğu ‘Greenberg Traurig’.

Her yıl yaklaşık  ‘iki milyon dolar’ ödenen hukuk firması artık yok. Sonuç koca bir ‘sıfır.’

‘Greenberg Traurig’ 2 yıl önce Ermeni Lobisi’nin baskısına boyun eğerek Türkiye sözleşmesini tek taraflı iptal etti.

Bir dönem yandaş basının  manşetlerdeki gözde ismi Giuliani ise bugünlerde seçim yolsuzluğu nedeniyle Trump’a yardım etmekten hapse girmemek için mücadele veriyor, bu kez ABD Basınnda manşetleri süslüyor.

Burada, Halkbankası için kiralanan ‘Ballard Partners’ şirketine ayda yaklaşık ‘150 bin dolar’ ödendi.

Bu Şirket de artık kayıtlarda görünmüyor.

AKP Hükümeti buarada Hukuk firması ‘King & Spalding’ adlı  şirketle sözleşme yaptı.

FETÖ bağlantılı Bank Asya’yı Uluslararası Sermaye Piyasası’na sokan şirketle artık çalışmıyor.

AKP Hükümeti’nin şu sırada en gözde hukuk firması ‘Saltzman & Evinch, PLLC.’

Şirket uzun yıllardır Türkiye’nin  ABD’de hukuk işlerini izliyor.

Adalet Bakanlığı’nın her yıl Kongreye gönderdiği raporda, Hizmetlerinin niteliği ‘lobicilik’ olarak da tanımlanıyor. Şirketin Türk asıllı kurucu ortağı Günay Evinch bir dönem AKP destekli ‘Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin eş başkanlığını yaptı.

‘Saltzman & Evinch’ şirketine yılda ortalama ‘bir buçuk milyon dolar’ ödeniyor.

ABD Adalet Bakanlığı’nın 2020 yılında Kongreye  sunduğu raporda, şirketin geçmiş yıllara dönük ‘14 milyon 825 bin 459 dolar’  bildirimde bulunduğu görülüyor.

Türk Hükümeti tarafından kiralanan şirketin hükümet için çalışması gerekir.

Ancak Adalet Bakanlığı resmi belgesinde hukuk şirketinin kurucu ortağı Günay Evinch’in  AKP- ABD Temsilcisi Halil Mutlu’nun (Erdoğan’ın kuzeni) Washington’da AKP için aldığı bina için  ‘emlakçıyla’ yüz yüze görüştüğüne de yer veriliyor.

https://tele1.com.tr/akp-abd-temsilciligine-milyon-dolarlik-bina-896102/

Türk Hükümeti için çalışan başka bir hukuk firması da ‘stratejik ve hukuki danışmanlık hizmetleri’ sağlayacak  Arnold & Porter Kaye Scholer .

ABD Adalet Bakanlığı kayıtlarına göre, şirkete yılda ‘’bir milyon 500 bin dolar’ ödeniyor.

Şirketle anlaşma son olarak 2022 yılı  Ağustos ayına kadar görünüyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSTEK) , ‘Caatsa yaptırımıyla F-35 projesinden tek taraflı çıkartılması ve ödenen paranın geri alınmasıyla’  ilgili hukuki bir çözüm bulmak için  kiralamıştı.

‘Fetö’nün iadesi, Halkbank davası, F-35 projesi, F-16 savaş uçağı alımı ve modernizasyonu konusunda hiç bir ilerleme sağlayamadı.

Peki AKP’nin  milyonlarca dolara kiraladığı öteki lobi şirketleri ne yapıyor?

ABD Adalet Bakanlığı, (Yabancı Ülke Temsilcileri Kayıt Yasası- Foreign Agents Registration Act) FARA’ya bakıldığında ‘gelirler, milyonlarca dolar nereye harcanmış, kiminle görüşme yapılmış, ne konuşmuşlar ’ hepsi tarihleriyle ayrıntılılı görülebilir.

Bildirimlerin çoğunda Kongre üyeleri ve çoğunlukla Senatör ve Temsilciler Meclisi üyelerinin yardımcılarıyla ‘e-mail yada telefon’ lobisi yapıldığı görülür.

‘LB International Solutions, LLC’ şirketi uzun yıllardır Türkiye için Kongre’de lobi yapıyor, yılda ‘bir milyon doların’ üzerinde para alıyor.

Bildirimlerde , Kongre üyelerinin yardımcılarıyla onlarca ‘e-mail ve telefon’ diplomasisi yaptığı yer alıyor.

Harcamalarda ‘4-5’ dolarlık park paralarının  bile fatura edildiği görülüyor.

Türkiye ekonomik krizle boğuşurken lobi şirketlerine giden milyonlar hız kesmiyor.
Yıllardır hizmetlerinin niteliği ‘’lobi, halkla ilişkiler, medyayla ilişkiler, ABD politika danışmanlığı, hukuk hizmetleri’ olan şirketler için ödenen ücretlere bakıp lobi şirketleri ne yapıyor sorusuna hepsi belgeli bir kaç örnekle siz karar verin istedim.