ABD, Soçi mutabakatını böyle yorumladı: Türkiye bundan çok az bir şeyler kazanır

22 Ekim 2019 Salı

ABD, Soçi mutabakatını böyle yorumladı: Türkiye bundan çok az bir şeyler kazanır

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye ve Rusya arasında Suriye’yle ilgili varılan mutabakat hakkında açıklamalarda bulundu. Mutabakata yer alan, “YPG’liler 150 saat içinde Türkiye sınırından 30 kilometre çekilecek” maddesi için “Kürtlerin bu bölgeden çıkarmayı başarmaları mümkün değil” dedi. ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt oluşumlara karşı işlenen savaş suçlarıyla ilgili verilerin doğrulanması durumunda bundan Türkiye’yi sorumlu tutacaklarını söyledi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Soçi’de varılan mutabakata ilişkin yaptığı açıklama Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) Suriye-Türkiye sınırından 30 kilometre uzaklaştırabileceğine şüpheyle yaklaştıklarını söyledi.

ABD Senatosu Dışişleri Komitesi’nin oturumunda konuşan Jeffrey, “Rusya ve Türkiye bugün Soçi’de, Suriye’nin kuzeyinde 10 kilometre derinliğine devriye faaliyetini gerçekleştirme imkanıyla birlikte ateşkes konusunda anlaştı. Kürtlerin bu bölgeden çıkarmayı başarmaları mümkün değil” dedi.

Jeffrey, “Türkiye bundan çok az bir şeyler kazanır” diye ekledi.

‘DÜZİNELERCE IŞİD MİLİTANI SERBEST BIRAKILDI’

Jeffrey, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’ye düzenlediği harekattan bu yana bu yana “düzinelerce” IŞİD militanın da serbest bırakıldığını söyledi.

Esper: Eğer doğru olduğu ortaya çıkarsa bu savaş suçu

ABD Savunma Bakanı Esper, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
CNN’e konuşan Esper, “Yapılanlarla ilgili haberleri gördük ve bunu takip etmeye çalışıyoruz. Bu haberler korkunç. Eğer doğru olduğu ortaya çıkarsa bu savaş suçu” diyerek, şahsen kendisinin bunun doğru olduğuna inandığını ekledi.

Türkiye’nin NATO’da uzun vadeli partner olduğunu dile getiren Pentagon şefi, “Türkiye’yle savaşma niyetimiz yok” diye konuştu.

Benzer Haberler