ABD heyeti ile görüşme sona erdi; Sözcü Kalın’dan açıklama

16 Ekim 2019 Çarşamba

ABD heyeti ile görüşme sona erdi; Sözcü Kalın’dan açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kalın, ”Dünyada dengelerin yeniden kurulduğu bir dönemde Türkiye’nin ulusal çıkarlarını esas alarak, bu hamleyi yapmış olması bazılarını şaşırtmış olabilir. Barış Pınarı Harekatı hedeflerine ulaşana kadar, hız kesmeden devam edecektir” dedi. Kalın, ‘Türkiye ile Suriye arasında bir görüşme var mı?’ sorusuna, ”Bizim Esed rejimiyle resmi olarak bir görüşme, temasımız yok” şeklinde yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien başkanlığındaki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1,5 saat sürdü. Sözcü Kalın, görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Kalın’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

(Barış Pınarı Harekatı) Dünyada dengelerin yeniden kurulduğu bir dönemde Türkiye’nin ulusal çıkarlarını esas alarak, bu hamleyi yapmış olması bazılarını şaşırtmış olabilir.

Yaptırım tehditleri, kınamalar bizi haklı davamızdan vazgeçirmeyecektir.

Barış Pınarı Harekatı hedeflerine ulaşana kadar, hız kesmeden devam edecektir.

Barış Pınarı Harekatı’nı lekelemeye çalışanlar, Suriye’deki piyonları mevzi kaybettiği için sinirli, öfkeli ve komik halde bulunmaktadır.

Türkiye’yi Barış Pınarı Harekatı konusunda eleştirenlere DEAŞ’lıları kimlerin neden bıraktığını sormak en tabii hakkımızdır.”

Biz 4 milyona yakın Suriyeli mülteciye ülkemizde ev sahipliği yaparken, yaklaşık 3 milyona yakın Suriyeli’ye de Suriye tarafında yardım ediyoruz. Yani 7 milyona yakın Suriyeli, Türkiye’nin koruması altında bulunuyor. Bu Suriye nüfusunun yaklaşık üçte birine tekabül ediyor. Bunu yapabilen başka bir ülke var mı?

Türkiye ile Suriye arasında bir görüşme var mı?

Bizim Esed rejimiyle resmi olarak bir görüşme, temasımız yok.

Münbiç’teki gelişmeler

Orada Amerikan bayrağının yerine Rus bayrağının geçip, PYD/YPG’nin, bir başka gücün kontrolü altında olması kabul edilebilir bir şey değil.

ABD’nin yaptırım kararı

Misliyle karşılık veririz. Onların bir çalışması varsa, elbette Türkiye Cumhuriyeti bunu karşılıksız bırakmayacaktır.

İncirlik Üssü’nün statüsüyle ilgili şu anda bir değişiklik öngörülmüyor.

Benzer Haberler