91 kişinin infazından mahkum olan 19 Hizbullahçı serbest bırakıldı!

6 Mayıs 2022 Cuma

91 kişinin infazından mahkum olan 19 Hizbullahçı serbest bırakıldı!

Terör örgütü Hizbullah adına 91 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutularak  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 19 kişinin serbest kaldığı ortaya çıktı.

Hizbullah’ın askeri kanat yapılanmasında yer alıp 91 kişi infaz ettikleri sebebiyle yargılanan 19 kişi Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik vahim nitelikli eylemlerde bulunarak İran modeli bir İslam devleti kurmak” suçundan 2007 yılında ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı. Yargıtay, sanıkların cezalarını 2010’da onadı.

YARGITAY: MAHKUMİYET KARARLARINDA BİR İSABETSİZLİK GÖRÜLMEDİ

Yargıtay, delillerin hukuka uygun elde edildiğini, dosyanın bir bütün olarak incelenmesinde verilen mahkumiyet kararlarında bir isabetsizlik görülmediğine dikkat çekti.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberin göre; Yargıtay sanıkların tebliğ (Propaganda), cemaat (Teşkilatlanma), üçüncü ve son aşama olan Cihad (Silahlı terör) şeklinde üç aşamalı strateji benimseyerek silahlı askeri kanat yapılanması oluşturdukları, Hizbullah karşıtı gördükleri kesimlere yönelik silahlı ve satırlı saldırılarda bulunarak 91 kişinin ölümünden bizzat sorumlu olduklarını belirtti.

Cezayı veren hakim sürgün edilmişti! 32 yurttaşı öldüren Hizbullahçı serbest

Cezalarını çeken hükümlüler, yargılandıkları mahkemeye aynı ayrı dilekçe verip yargılanmanın yenilenmesi talebinde bulundular.

“İŞKENCE GÖRDÜĞÜMÜZ İÇİN CİNAYETLERİ ÜSTLENDİK”

Hizbullahçılar, uzun gözaltı süresince işkence gördüklerini, bu işkencelere dayanamadıkları için cinayetleri üstlenmek zorunda kaldıklarını, davanın makul süre içinde sonuçlandırılmadığı ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle yeniden yargılanmak istediklerini belirttiler.

Dilekçeleri işleme alınan hükümlülerle ilgili mahkeme yeniden yargılama talebini kabul ederek ayrı ayrı tahliyelerine karar verince 19 kişi serbest bırakıldı. Tahliye olan kişilerin 2019 Ocak ayından başlayarak nisan ayına kadar tahliye edildikleri öğrenildi.

İŞTE YARGITAY’IN CEZALARINI ONADIĞI HİZBULLAHÇILAR

Serbest bırakılan ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü Hizbullahçılar şunlar:

Kaan Aktaş, Abdurrahim Haşimi Güneş, Hayrettin Demir, Abdurrahman Orhan, Şeyhmus Uğur, Sait Özbey, Adnan Aktaş, Mehmet Kadri Can, İbrahim Güler, Mehmet Şerif Bayındır, Selami Sevim, Mehmet Ziya Gümüş, Hayrettin Şayık, Selman Dil, Ömer Saruhan, Mehmet Mansur Demir, Mehmet Beşir Demir, Mahmut Avcı ve Aziz Keskin.

OKKAN VE MİLLETVEKİLİNİN KATİLLERİ DE SERBEST KALMIŞTI

Daha önce de şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile 5 korumasının şehit edildiği suikastın faillerinden İbrahim Gürceğiz, Mustafa Bozkurt, Bedran Salamboğa, Servet Yoldaş, Şener Dönük, Veysi Şanlı, Mehmet Fidancı, Mehmet Beşir Varol, Abdulkadir Aktaş ile DEP eski Milletvekili Mehmet Sincar’ın katilleri Cihan Yıldız, Mehmet Ali Geçer, Mithat Soysal ile Hizbullah Şura üyesi Mehmet Salih Kölge’nin serbest bırakıldıkları ortaya çıkmıştı.

 

9 kişiyi katleden üç Hizbullahçı daha serbest bırakıldı

Benzer Haberler