9 kişiyi katleden üç Hizbullahçı daha serbest bırakıldı

27 Nisan 2022 Çarşamba

9 kişiyi katleden üç Hizbullahçı daha serbest bırakıldı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Hizbullah terör örgütünün askeri kanat yapılanmasında yer alan ve 9 kişiyi öldürüp 3 kişiyi yaralayan Abdulcabbar Kırtay, Kasım Azarkan ile Mizbah Sayan’ın da AİHM kriterleri gerekçe gösterilerek serbest bırakıldıkları ortaya çıktı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, Güneydoğu’da adı tek kurşunlu Hizbullah infazlarıyla sıkça duyulan Abdulcabbar Kırtay, Kasım Azarkan ile Mizbah Sayan serbest bırakıldı. 1990’ların başında Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde 9 vatandaşın öldürülmesi, 3’ünün de yaralandığı suikastlarda tetikçilik yaptıkları gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan ve cezaları Yargıtay tarafından oy birliğiyle onanarak kesinleşen tetikçiler, yeniden yargılama kapsamında tahliye edildi. Geçtiğimiz günlerde de Hizbullah üyesi birçok tetikçinin yeniden yargılama talebi sonrası  AİHM kriterleri gerekçe gösterilerek serbest bırakıldıkları ortaya çıkmıştı.

SAVCI HUZURUNDA ANLATMIŞLARDI

Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesinde, “Anayasal düzeni silah zoruyla yıkarak yerine Şer’i esaslara dayalı İran modeli bir Kürt İslam devleti kurmak” suçundan yargılanan iki sanık, yakalandıktan sonra savcı huzurunda Silvan ilçesine götürülmüştü. Sanıklara inayetleri işledikleri mahallelerdeki cadde ve sokaklarda yer göstermelerde bulunarak tatbikat yaptırılmıştı.

Tetikçiler, bu cinayetleri soğukkanlılıkla işlediklerini savcıya açıkça anlatmıştı. Yine örgüt lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürüldüğü Beykoz Kavacık villalarında ele geçen bilgisayarlardaki örgüt arşivinde de her iki tetikçinin işlediği cinayetlere ilişkin örgüte verdikleri raporlar ele geçirilmişti. Aynı şekilde farklı tarihlerde yakalanan Hizbullah itirafçıları da iki sanığı fotoğraflarından teşhis ederek Silvan’da işlenen cinayetin failleri olduklarını itiraf etmişlerdi. Sanıklar da gerek savcı huzurunda, gerekse gözaltı sorgusunda bu cinayetlerin faili olduklarını itiraf etmişlerdi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI ALMIŞLARDI

Mahkeme heyeti, üç sanığı 1991-98 yıllarında Silvan ilçesinin Feridun ve Tekel mahallelerinde; Mehmet Sait İşçi, İsmet Öztürk, Mehmet Çiçek, Ahmet Okuyucu, Hamdusena Kırtay, Rauf Kırtay, Şirin Cesur, Abdullah Ay ve Cevat Kaplan adlı vatandaşların öldürülmesi, Recep Hekimoğlu, Zayit Ekinci ile İhsan Yüce’nin yaralanması eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle TCK’nın 146/1 maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

HÜKMÜ KESİNLEŞMİŞTİ

Dosyayı esastan inceleyen Yargıtay, delillerin hukuka uygun elde edildiğini, sanıkların gerek gözaltındaki sorgularında suçlarını itiraf ettiklerini, gerekse savcı huzurunda yaptırılan tatbikat ve yer gösterme tutanaklarına göre de cinayetlerin asli faili olduklarını kabul ettikleri, aynı şekilde ele geçen örgütsel dokümanlarda bu cinayetlerin sanıklarca işlendiği hususunun sabit olması ve tüm dosya kapsamına göre yerel mahkeme kararında bir isabetsizlik görülmediğinden verilen hükmün ayrı ayrı onanmasına oy birliğiyle karar verince hüküm kesinleşmişti.

AİHM NORMLARI GEREKÇESİYLE TAHLİYE OLDULAR

Sanıklar uzun gözaltı süresi, yargılamanın makul süre içinde sonuçlandırılmaması, heyette askeri yargıç bulundurulması, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle yeniden yargılanma talebinde bulundular. Talebi jet hızıyla işleme alan mahkeme, Türkiye’nin de taraf olduğu AİHM ve AİHS normlarına uyma zorunluluğu bulunduğu gerekçesiyle yeniden yargılama kapsamında sanıkların tahliyelerine oy birliğiyle karar verdi. Tahliye kararının yine 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesine denk gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

91 kişinin ölüm emrini veren Hizbullah üyesi tahliye edildi

Benzer Haberler