900 ilaç piyasada yok

Yayın tarihi: 3 Şubat 2023 Cuma 8:14 am - Güncelleme: 3 Şubat 2023 Cuma 8:14 am

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrı yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, çok sayıda ilacın piyasada olmadığını söyledi.

Kur artışının ardından başlayan ilaç krizi devam ediyor. İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray da bu krize dikkat çekerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrı yaptı.

Aytun Çıray, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı

“Bütün illerimizden, 29 binden fazla noktada hizmet veren eczacılarımızdan ve ilaç bulamayan hastaların adeta yardım çığlıklarından anlaşılıyor ki, toplum sağlığı anlamında son derece hayati bir krizin içindeyiz. Sayın Fahrettin Koca’nın 17 Aralık 2022’de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ilaç teminindeki zorluğa karşı çözümler sıralayıp, ‘Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabilecekseniz’ demesinin üzerinden tam 47 gün geçti ve bulunamayan ilaç sayısı her geçen gün artmaya devam etti. Şu anda yaklaşık 900 ilaca ulaşılamadığı Eczacı Birlikleri tarafından söyleniyor.

“SİYASİ İKTİDARLAR KOLTUKTAN İNMEYE MAHKUM”

“Her dört ilaçtan biri bulunamıyor ve her iki eczaneden biri kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Hemen somut önlemler alınmazsa yakında ilaç alacak eczane de bulmak zorlaşacak. Türkiye’de ilaç konusunda dışa bağımlılık çok yüksek. İlaçların yaklaşık yüzde 55’ini dışarıdan alıyoruz. Sağlık Bakanı ise geçtiğimiz günlerde ilaç krizine bahane olarak hasta ve reçete sayısındaki artışı ileri sürmüş. Gerçekten insaf! Devlet ne için var? Sayın Bakanın bu açıklamaları, siyasi iktidarın ülkeyi yönetemediğinin, toplumu hastalıklara mahkûm ettiğinin ikrarıdır ve dünyanın neresinde olursa olsun, bu tür krizleri çözemeyen siyasi iktidarlar o koltuktan inmeye mahkumdur.”

“VATANDAŞLARIMIZ İLAÇSIZ BIRAKILMIŞTIR”

“İlaç krizi öyle bir noktaya geldi ki, sosyal medyada insanlar birbirlerine ilaç soruyor. Tüm bu krizin tek sorumlusu ülkeyi yöneten ve gitmesine az bir zaman kalan bu siyasi iktidardır. Hastayı, doktoru, eczacıyı karşı karşıya getiren bu siyasi iktidar toplum sağlığını korumayı başaramamış, başta çocuklarımız olmak üzere kronik hastalar, kanser hastaları gibi milyonlarca vatandaşımızı ilaçsız bırakmıştır.”

ÇAĞRI YAPTI

“Sağlık Bakanlığına buradan çağrıda bulunuyorum; derhal Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacılar Birliği ve ilaç tedarikindeki tüm paydaşlarla bir araya gelinmeli, ekonomik gerçeklere uygun fiyatlandırma için belirli aralıklarla güncel ilaç kuru ilan edilmeli ve yerli ilaç politikalarına ağırlık verilmelidir. Depolarda elinde ilaç tutan fırsatçılardan, sahte ilaçlarla devleti dolandıranlardan ve bu kişilerle iş birliği yapan herkesten önümüzdeki seçimlerden sonra İYİ Parti iktidarında yargı yoluyla hesabını soracağız.”

İlaç yasağını umursamayan PTT AVM’den ‘cinsel performans arttırıcı’ satışı