İlaç yasağını umursamayan PTT AVM’den ‘cinsel performans arttırıcı’ satışı

Yayın tarihi: 2 Şubat 2023 Perşembe 12:02 pm - Güncelleme: 2 Şubat 2023 Perşembe 12:02 pm

İnternet üzerinden satış yapan PTT AVM’de yasak olmasına rağmen ‘cinsel performans arttırıcı’ satışı yapıldığı görüldü. Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, yasağı delen PTT AVM ile ilgili “Yaptırım uygulanmalı” dedi.

İnternet siteleri üzerinden ilaç satışı yasak olmasına rağmen, PTT AVM’nin ilaç satışı gerçekleştirdiği tespit edildi. Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı; halk sağlığını tehdit eden, ağır sağlık sorunlarına yol açabilen ve ölümle sonuçlanabilen internet üzerinden ilaç satışlarıyla ilgili denetimlerin yetersiz olduğunu vurguladı.

SATIŞI YASAK

İnternetten ilaç satışının yasak olduğu ve satışının yapılamayacağı 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un; 24. Maddesi’nde “… İlaçların internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortamda satışı yapılamaz” ifadeleriyle açıklanıyor. Türkiye’de internetten ilaç satışını denetlemekle görevli kurum ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu.

Gazete Duvar’ın haberine göre; internet üzerinden herkesin çevrimiçi alışveriş yapabildiği sitelerden sadece biri olan ve kendilerini ‘Türkiye’nin En Güvenilir Alışveriş Merkezi’ olarak tanımlayan PTT AVM’de de internette satışı yasak ilaçlara rastlamak mümkün. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün iştirak şirketi olan e-ticaret sitesi PttAVM.com, üzerinden cinsel ilişki öncesinde erkekler tarafından kullanılan güç artırıcı ilaç satışa çıkarıldı. Eczacılara göre ‘Degra‘ ve ‘Sildegra’ adlı ilaçların internet üzerinden satılması hem yasak hem de sağlığı tehdit ediyor.

PTT’nin ‘ucuz’ yağı, piyasanın yüzde 20 üzerinde çıktı!

“DENETİMLER YETERSİZ”

İnternet aracılığıyla ilaç satışı yapmanın yasak olduğunu belirten Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, denetimlerin yetersiz olduğunu, ilaçların hekim reçetesi ve eczacı danışmanlığı aracılığıyla kullanılabileceğini söyledi. İnternetten ilaç satışının engellenmesi için ‘FarmaDedektif’ adında bir yapay ceza programı geliştirdiklerini ve bu programla birlikte satışı yasak olan ilaçları tespit edip Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na bildirim yaptıklarını belirten Ercanlı, “Temel sorun bu suçun doğru düzgün bir cezasının olmaması. Bu yüzden internet siteleri satışı yapmaya devam ediyor” diye konuştu.

“İNTERNET SAHTE İLAÇ KAYNIYOR”

İnternet üzerinden alkol ve sigara satışının yasak olduğunu anımsatan Ercanlı, bu satışlarda uygulanan cezaların daha sertinin ilaç satışları için de uygulanmasını gerektiğinin altını çizdi.

İnternetten ilaç satışının doğrudan insan sağlığını hedef aldığını belirten Ercanlı şöyle konuştu: “Sistemin dışındaki ilaçların sahte olması, hastanın sağlığına zararlar vermesi gibi bir sürü etkenler var. İnternet üzerinden ilaç satılması tehlikeli. İnternet sahte ilaç kaynıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre internet üzerinden satılan ilaçların yarısı sahte.”