8 Mart’ta kadınlardan iktidara ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’ mesajı

8 Mart 2020 Pazar

Kadınlar 8 Mart’ta başta İstanbul olmak üzere Türkiye’de 81 ilinde eşitsizliğe ve emek sömürüsüne karşı ayaktaydılar.  Kadın Platformunun çağrısıyla Beşiktaş İskelesi önünde buluşan yüzlerce kadın, Taksim’deki yürüyüş yasağına “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sözleri ile yanıt verdi.

Kadınlar 8 Mart başta İstanbul olmak üzere Türkiye’de 81 ilde de eşitsizliğe ve emek sömürüsüne karşı ayaktaydılar. Ankara, İzmir, Adana, Kocaeeli de binlerce kadın sokaklarda siyasi iktidara, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı, “Krize ve şiddete karşı isyandayız. Tüm dünyada ayaktayız” mesajı verdi.  “Asla yalnız yürümeyeceksin” diye haykırdı.

 

“Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”

Renkli kıyafetleriyle, hazırladıkları dövizlerle, sloganlarla, alkış ve zılgıtlarıyla alanı dolduran kadınlar, krize, şiddete, savaşa, eşitsizliğe, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı, “Krize ve şiddete karşı isyandayız. Tüm dünyada ayaktayız” mesajı verdi.

İstanbul’da adeta sıkı yönetim ilan edilen 8 Mart  etkinlikleri için kadınlar Belşiktaş’ta iskele meydanında buluştu. Taksim’deki yürüyüş yasağına yanıt verdiler, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diye haykırdılar.

Kadın Meclisleri önderliğinde bir araya gelen yüzlerce kadına erkeklerde destek verdi.  Grubun ortak sloganı ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ oldu.

Taksim’deki yürüyüş yasağına yanıt verdiler, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diye haykırdılar.

 

ANKARA’DA KADINLAR: TÜM DÜNYADA AYAKTAYIZ

Ankara’da kadınlar “Emeğimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz, hayatımız ve barış için tüm dünyada ayaktayız” diyerek sokaklara çıktı. Kadın cinayetlerinde hayatını kaybeden kadınların fotoğraflarını taşıyan kadınlar, Gülistan Doku’yu, Nadira Kadirova’yı, Yeldana Kaharman’ı unutmadı.

 

 

 

İZMİR’DE KADINLAR EYLEMLERE İKİ GÜN ÖNCESİNDEN BAŞLAMIŞTI

İzmir’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ilçelerde yapılan yerel kutlamalarla başladı. Balçova, Bornova ve Urla’da bir araya gelen kadınlar taleplerini haykırdı.

İzmir Kadın Platformu, 7 Mart Günü Deriteks Sendikasına üye oldukları için işten atılan ve 140 gündür direnen SF Trade işçilerini ziyaret ederek, dayanışma çağrısında bulundu.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Petrol-İş’in önünden Demokrasi Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi.

İzmir’de Buca Evka-1 Kadın Kültür Evi (BEKEV) üyesi kadınlar da 7 Mart günü söyleşi gerçekleştirdi. Dernek binasında yapılan söyleşiye Ekmek ve Gül adına Nuray Öztürk katıldı.

Buca Kadın Platformu’nun çağrısıyla toplanan kadınlar da “Savaşa, şiddete, krize ve sömürüye karşı yaşasın mücadelemiz” dedi. Yürüyüşte sık sık “kadınlar savaş istemiyor”, “krizin yükü patronlara”, “Yaşasın 8 Mart yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Bornova Kadın Dayanışma Derneği (BORKAD) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Atatürk Mahallesi Sırrı Aydoğan Kültür Merkezinde etkinlik düzenledi.

 

 

KOCAELİ’DE KADINLAR: YAŞANILIR BİR DÜNYA YARATMAK İÇİN DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği eylemde, dayanışma vurgusu yaptı.

Derince’nin Yenikent mahallesinde düzenlenen eylemde kadınlar elleriyle hazırladığı dövizleri taşıdı, halaylar çekti, ayrı ayrı taleplerini afişe yazdı. Açıklama sonrası mikrofon kadınlara verildi. Kadınlar görüşlerini, taleplerini dile getirdi. Eyleme Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan da katıldı.

 

 

 

ADANA’DA KADINLARDAN BARIŞ ÇAĞRISI

Adana’da kadınlar Adana Kadın Platformu’nun çağrısı ile Uğur Mumcu Meydanı’nda miting düzenledi. Mitingin gündeminde Suriye operasyonu vardı. Kadınlar, “Türkiye’de, Suriye’de, Libya’da savaş istemiyoruz. Savaşa hayır, barış hemen şimdi” dedi.

Benzer Haberler