İnebolu’da sokak hayvanları ölüme terk edildi

26 Temmuz 2022 Salı

Sokakta yaşayan hayvanların belirlenen 12 alan dışında beslenmesinin yasak olduğu İnebolu’dan yeni fotoğraflar paylaşıldı. HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, “Hayvanları açlıkla ölüme terk ederek nüfuslarını kontrol altına almaya çalışıyorlar.” dedi.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde sokakta yaşayan hayvanların beslenmesine İlçe Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile 2 Nisan 2021’de yasak getirildi. Bianet’ten Tuğçe Yılmaz’ın haberine göre, 12 besleme odak noktası dışında hayvanların beslenmesinin yasaklandığı İnebolu’daki hayvanların son fotoğrafları paylaşıldı. Açlık ve hastalıkla mücadele eden hayvanların adeta ölüme terk edildiği İnebolu’da, belediye kısırlaştırma ve rehabilitasyon hizmetlerini vermiyor. Hayvanseverler ve hayvan aktivistlerine göre bu kararların anlamı, sahipsiz hayvan nüfusunu “Açlıkla ölüme terk ederek kontrol altına alma” girişimi.

Sokak hayvanları açıklaması tepki çeken Yeşim Salkım ateş püskürdü

BELEDİYE “ASPARAGAS” DEDİ

Valilik ve Kaymakamlık ise tüm tepkilere rağmen sessizliğini koruyor. Konuya dair aradığımız İnebolu Kaymakamlığı bir açıklama yapmayarak, İnebolu Belediyesi’nin yetkili olduğunu söyleyerek belediyeye yönlendirdi.

İnebolu Belediyesi çağrı merkezinden sonra aktarıldığımız yetkili ise haberin “asparagas” olduğunu söyleyerek “Böyle bir durum söz konusu değil, sokak hayvanlarını besliyoruz. Görüntüler altı ay önce birisi tarafından paylaşıldı, asla doğru değil,” dedi.

HAYKURDER:TEDBİR DEĞİL KATLİAM

Konuyla ilgili ulaştığımız Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı (HAYKURDER) Başkanı Erman Paçalı ise, İnebolu’daki 77 köy ve 14 mahallede toplamda 12 besleme noktası olduğunu ve belediyenin belirlediği bu alanlar dışında hayvanları beslemenin yasak olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Kaymakamlık, besleme noktalarının belirlenmesi kararını pandemiyle birlikte aldı ve bu karar hâlâ yürürlükte. Bu noktalar dışında besleme yapanlar hakkında işlem başlatılıyor. Geçen aylarda iki vatandaşa ceza kesildi hayvanları besledikleri için. Hayvanların durumu içler acısı. Açlıktan ölenler var. Bunun adı tedbir değil, katliamdır.

Söz konusu besleme odakları.

“Konuyla ilgili yetkili birçok kuruma başvuru yaptık; ama netice itibariyle henüz hiçbir kurumdan sağlıklı bir dönüş alamadık. Hem Kastamonu Valiliği’ne hem de İçişleri Bakanlığı’na yazılı bir şekilde müracaat ettik. Bizi en son geçen ay kaymakamlıktan aradılar ve kararı kaldırmayacağız dediler.

Benzer Haberler