26 Türkiye vatandaşı sığınmacı Sakız Adası’na kaçıp siyasi iltica talebinde bulundu

31 Ağustos 2020 Pazartesi

26 Türkiye vatandaşı sığınmacı Sakız Adası’na kaçıp siyasi iltica talebinde bulundu

Yunanistan Sahil Güvenliği, 26 Türkiyeli sığınmacının iki balıkçı teknesi ile Sakız Adası’na ulaştığını ve siyasi iltica talebinde bulunduğunu açıkladı.

Yunanistan Sahil Güvenliği, pazar günü yaptığı açıklamada 26 Türkiyeli sığınmacıyı taşıyan iki balıkçı teknesinin Sakız Adası’na ulaştığını duyurdu. Aralarında çocukların da bulunduğu sığınmacı grubunun, Cumartesi günü kıyıya yaklaşırken Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldığı belirtildi.

‘ZULÜM GÖRDÜKLERİ’ GEREKÇESİYLE İLTİCA TALEBİ

BBC Türkçe’nin yerel haber sitesi politischios.gr’den aktardığı habere göre, Türkiye vatandaşları ‘Türkiye’de zulüm gördüklerini’ söyleyerek Yunanistan’a siyasi iltica talebinde bulundu.

Balıkçı teknesindeki iki yolcunun adaya yaklaşırken kurtarma operasyonu düzenlenmesi için teknede iki delik açtığı ve bu iki kişinin daha sonra gözaltına alındığı bildirildi.

AFP’nin haberine göre, grup koronavirüs testinden geçtikten sonra Lefkonia’daki karantina merkezine götürüldü.

3 HAFTA ÖNCE DE 23 TÜRKİYE VATANDAŞI GİTMİŞTİ

Üç hafta önce 23 Türkiye vatandaşı sığınmacıyı taşıyan bir tekne daha Sakız Adası’na ulaşmıştı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra çoğu kamu çalışanı ve askeri personel olan çok sayıda Türkiye vatandaşı Yunan Adaları’na kaçmış veya ülkeye karadan, Meriç Nehri’nden yasa dışı yollarla girmişti. Türkiye ve Yunanistan basınındaki haberlerde, Yunanistan’a kaçanların arasında Fethullah Gülen Cemaati mensuplarının bulunduğu aktarılmıştı.

 

Benzer Haberler