23 Nisan şenliğindeki bıçaklı saldırgan tutuklandı! ‘Şamanist söylemden rahatsız oldum’

Yayın tarihi: 24 Nisan 2023 Pazartesi 7:40 pm - Güncelleme: 24 Nisan 2023 Pazartesi 7:56 pm

Maltepe Belediyesi’nin 23 Nisan etkinliğinde sahneye çıkarak bıçak sallayan saldırgan Emre Baynaz tutuklandı. Baynaz ifadesinde “Güneşten, ağaçtan dilek dileyin” söylemlerinden rahatsız olduğu için bıçak çıkardığını söyledi.

Maltepe Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlediği şenlikte, kalabalığın arasından bıçak çekerek sahneye çıkan, yüzlerce çocuğun bulunduğu alanda kendisini durdurmaya çalışan zabıta görevlilerine saldıran Emre Baynaz adlı kişi, tutuklandı. Edinilen bilgiye göre, saldırgan, Anadolu Adliyesi’nde savcılığa verdiği ifadede “Oyunda Şamanizm söylemleri vardı, bundan rahatsız oldum” dedi.

İstanbul’daki 23 Nisan kutlamasında bıçaklı provokasyon!

Maltepe Belediyesi, Altayçeşme Mahallesi’nde dün 23 Nisan şenliği düzenledi. Programda sihirbaz, jonglör, köpük ve balon gösterileri, animasyonlar ve tiyatro oyunu gibi etkinlikler yer aldı. Şenlikte çocuk tiyatrosunun oynandığı sırada bir kişi kalabalık arasında bıçak çekerek sahneye çıktı. Burada kendisini durdurmaya çalışan zabıta ekiplerine bıçak sallayan, daha sonra sahneden inerek yüzlerce çocuğun arasında görevlileri kovalayan kişi etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı. İsminin Emre Baynaz olduğu belirtilen şüphelinin emniyette susma hakkını kullandığı öğrenildi.

‘OYUNDAKİ ŞAMANİZM SÖYLEMLERİNDEN RAHATSIZ OLDUM’

Edinilen bilgiye göre, bugün Anadolu Adliyesi’ne sevk edilen Emre Baynaz, savcılıkta verdiği ifadede, belediyenin 23 Nisan etkinliğinde, sahnedeki kişinin “Güneşten, ağaçtan dilek dileyin” söylemlerinden rahatsız olduğunu söyledi. Bu söylemin Şamanizm söylemlerine dayandığını belirten Emre Baynaz, bu durumun zoruna gittiğini aktardı. Sahneye atladığını ve oyunculardan birinin elinden mikrofonunu aldığını anlatan şüpheli, ifadesinde olayın geri kalanını şöyle anlattı:

“Mikrofonda bu söylemlerin Şamanizm söylemi olduğunu söyledim. Bu esnada zabıta görevlisi geldi. Belimdeki ekmek bıçağını çıkartarak memura doğru salladım. Bunun üzerine memur sahneden aşağıya atladı. Oradan bana hakaretler etti. Ben de aşağıya atladım. Zabıta memurunu korkutmak amacıyla bıçak salladım. Sonra yanımıza polis gelince ben de teslim oldum. Beni etkisiz hale getirerek olay yerinden götürdüler. Söyleyeceklerim bundan ibarettir.”

Şüpheli Emre Baynaz, savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.