2020’de daha ne olabilir? Tavuklar birbirine yemeye başladı

10 Eylül 2020 Perşembe

İran’ın Urmiye kentindeki bir çiftlikte tavuklar kanibalizm adlı hastalığa yakalandı.

 

İran’ın Urmiye kentindeki bir çiftlikte tavuklar kanibalizm adlı hastalığa yakalandı.

Urmiye’de 24 yıldır çiftlikte tavuk besleyen bir yetiştiricinin çektiği görüntüler, kısa sürede yankı getirdi. Görüntülerde tavukların birbirlerini gagaladığı, ölen tavukların da diğer tavuklar tarafından yediği görüldü.

Tavuk çiftliğinin sahibi J Plus sitesine yaptığı açıklamada, “Geçen yıl Mart ayında kümes hayvanları için hammadde tedariğindeki dalgalanmalar nedeniyle ünitemi kapattım, ancak bu yıl Temmuz ayında çalışmaya devam etmeye karar verdim. Burada yetiştirdiğim tavukların 35 günlük olduklarında birbirlerini gagaladıklarını anlayana kadar tavuklara verdiğimiz yemin yetersiz olduğunu anladım” dedi.

24 yıldır bu işi yaptığını ve daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığını belirten çiftlik sahibi, fabrikadan aldıkları yemde sodyum klorür ve tahıl proteininin düşük olduğun anlaşıldığını söyledi.

GÜNDE 300 TAVUK DİĞERLERİ TARAFINDAN YENİLİYOR

Rudaw’ın aktardıklarına göre; çiftlik sahibi ilk bata durumu gözlemlediğini, hayvanlarda mikrobiyal veya viral herhangi bir problem bulunmadığını belirtti.

“İlk günlerde yaralı tavukları dışarı çıkararak diğer tavuklar tarafından yenmesini engelleyebildik, ancak zamanla yaralı sayısı yetmişten seksene çıktı ve yavaş yavaş iki yüze ulaştı” diyen çiftlik sahibi, “Fakat bu önlemlerin hiçbiri etkili olmadı ve günlük kaybımız 3 yüze ulaştı. Tüm bu tavuklar tamamen istilacı tavuklar tarafından yiyildi. Sadece kemikleri kaldı” diye konuştu.

KANİBALİZM HASTALIĞI

Siteye konuşan Urmiye Veterinerler Odası Başkan Yardımcısı Hulamreza Meleki, tavuklarda görülebilen ve “Kanibalizm” denilen bu hastalığın virüsten kaynaklanmadığını, insanlara herhangi bir zararı olmadığını söyledi.

Meleki, “Kanibalizm tavukların birbirlerinin tüylerini gagalama ve oluşan kanamalarla birlikte kanlarını içmeleri durumudur. Nedenleri genellikle sıkışık ortam, yetersiz beslenme ve daha civcivken yanlış beslenmelerinden kaynaklanıyor” dedi.

Hastalığın bu çiftliğe özgü olmadığını, ender de olsa dünyanın farklı yerlerinde görüldüğünü belirten Meleki, bulaşıcı olmadığını söyledi.

Ancak çiftlik sahibi, durumu yetkililere bildirdiğini, bu tavukların pazarda satıldığını hatırlattı.

Uzmanlara göre, doğal ortamlarında hayvanlarda nadir olarak görülen kanibalizm tavukların bölgelerini sahiplenme ve yemi elde tutmak istemelerinden ortaya çıkmıştır. Daha civcivlik döneminden alışkanlık yapan bir tavuğun bu hastalığı sürü psikolojisi nedeniyle tüm sürüye yayılabilir.

Benzer Haberler