15 yıldır geçen olmadı! Dünyanın en uzun adamı hala Mardin’de

Yayın tarihi: 12 Şubat 2024 Pazartesi 12:11 pm - Güncelleme: 12 Şubat 2024 Pazartesi 12:29 pm

Mardin’de yaşayan 42 yaşındaki Sultan Kösen, 2009’da 2 metre 51 santimetre boyu ile ‘dünyanın en uzun boylu adamı’ unvanını alarak girdiği Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki yerini 15’nci yılda da korudu.

Mardin’in Derik ilçesinin kırsal Dede Mahallesi’nde yaşamını sürdüren ve 2 metre 51 santimetrelik boyu ile ‘dünyanın en uzun boylu adamı’ unvanıyla 2009’da Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Sultan Kösen, rekoru kimseye kaptırmıyor. Aynı zamanda 27,5 santimetre ile yeryüzünün en büyük ellerine ve 36,5 santimetre ile de en büyük ayaklarına sahip olan Kösen bu unvanları nedeniyle bugüne kadar 128 ülkeye 500’ün üzerinde seyahat gerçekleştirerek, çeşitli programlarda Mardin’i ve Türkiye’yi tanıttı. Kösen, 25 Ocak’ta İtalya’da yapılan Guinness Rekorlar Kitabı’nın tanıtım lansmanına katıldı. 2009’dan beri unvanını koruyan Kösen, 2024 yılının Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yerini aldı.

‘REKORUMUN 15’İNCİ YILINI TESCİL ETTİREREK KİTAPTA YER ALDIK’

Türkiye’nin ve Mardin’in güzelliklerini dünyaya anlattıklarını belirten Kösen, “Guinness Rekorlar Kitabı’nın her sene farklı bir ülkede tanıtımı yapılıyor. Bu yıl İtalya Milano’da yapıldı. Biz de her sene Guinness Rekorlar Kitabı’nın lansmanında yer alıyoruz. Rekorumun 15’inci yılını tescil ettirerek kitapta yer aldık. Tabi ki, gittiğimiz her ülkede ülkemizin güzelliklerini anlatıyoruz. Onlar da bu güzellikleri yerinde görmek istiyorlar ve ilk fırsatta Türkiye’ye geleceklerini ifade ediyorlar. Bizler de mutlu bir şekilde ülkemize dönüyoruz. İnşallah haftaya Amerika’ya gidiyorum. Los Angeles’e gideceğiz. Orada da çeşitli etkinliklere katılıp ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceğiz. Mardin’imizin ve farklı illerimizin kültürünü, güzelliklerini dünyaya taşıyoruz. Ülkemizle gurur duyuyoruz, eminim ki tüm Türkiye’de bizimle gurur duyuyor” diye konuştu.

‘SULTAN BEY DÜNYANIN YAŞAYAN EN UZUN İNSANI OLARAK BİR DAHA TESCİLLENDİ’

Kösen’in menajeri Mehmet Veysi Bora da şunları söyledi:

“İtalya’daki program, aynı zamanda Sultan Beyin rekorunun bir daha tescil edilmesi anlamını taşıyordu. Sultan Bey, aynı şekilde yine dünyanın yaşayan en uzun insanı olarak kitapta bir daha tescillendi. Ayağımızın tozuyla bugün Mardin’deyiz, valizimizi boşaltmadan 16 Şubat’ta Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles’a uçacağız. Ülkemizi, şehrimizi insanlara tanıtarak, elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.” (DHA)

MARDIN’IN DERIK ILCESINE BAGLI KIRSAL DEDE MAHALLESI’NDE YASAYAN, 2009’DA 2 METRE 51 SANTIMETRE BOYU ILE ‘DUNYANIN EN UZUN BOYLU ADAMI’ UNVANINI ALARAK GUINNESS REKORLAR KITABI’NA GIREN VE BUGUNE KADAR BUNU KORUYAN SULTAN KOSEN (42), ITALYA’DAKI GUINNESS REKORLAR KITABI’NIN 2024 YILINA AIT LANSMANINA KATILDI. 15 GUN BOYUNCA ITALYA’DA CESITLI PROGRAMLARA KATILDIKTAN SONRA YURDA DONEN KOSEN, GELECEK HAFTA DA ABD’YE GIDECEGINI BELIRTEREK, “GUINNESS REKORLAR KITABI’NIN HER SENE FARKLI BIR ULKEDE TANITIMI YAPILIYOR. BU YIL ITALYA MILANO’DA YAPILDI. BIZ DE HER SENE GUINNESS REKORLAR KITABI’NIN LANSMANINDA YER ALIYORUZ. REKORUMUN 15’INCI YILINI TESCIL ETTIREREK KITAPTA YER ALDIK” DEDI. FOTO: SALIH KESKIN/MARDIN,(DHA)

Mardin’de kadın cinayeti! Doğum yapan kadın taburcu olduğu gün vahşice katledildi

Kaynak: DHA