15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için toplanan para 7 ayda eridi

29 Haziran 2020 Pazartesi

15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için toplanan para 7 ayda eridi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan kampanyayla şehit yakınları ve gaziler için toplanan para, 7 ayda 38 bin TL azaldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan kampanyayla şehit yakınları ve gaziler için toplanan paranın hak sahiplerine verilmeden azalmaya başladığı ortaya çıktı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in soru önergesine gelen yanıt, vakıfta değerlendirilen paranın 7 ayda 38 bin TL azaldığını gösterdi. CHP’li Emir, “7 aydır Hazine’nin hesabında bekleyen paranın bırakın faizle artmasını, aksine azaldığını öğreniyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Eylem yapmak isteyen 15 Temmuz gazilerine polis müdahalesi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehit yakınları ve gaziler için başlatılan dayanışma kampanyası kapsamında 309 milyon TL tutarında para toplanmıştı. CHP’nin aylarca paranın nerede olduğu konusuna kamuoyunun dikkatini çekmesinin ardından kampanya kapsamında toplanan paranın kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarıldığı ifade edilmişti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 10 Aralık 2019 tarihinde TBMM’de Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken “Yardım toplama döneminde intikal eden bağış miktarı, Ziraat Bankası’nda nemalandırılmak suretiyle toplam 338 milyon 971 bin 731 TL olarak 2 Ocak 2019 tarihi itibarıyla tek Hazine kurumlar hesabına aktarılmıştır” açıklamasında bulunmuştu.

15 Temmuz Gazisi canlı yayında AKP’ye isyan etti

ARTMASI GEREKİRKEN AZALDI

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Emir’in Oktay’a yönelttiği önergeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yanıt verdi. Bakanlığın yanıtında, “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası kapsamında açılmış hesaplarda toplanan Hazine ve Maliye Bakanlığı Tek Hazine Kurumlar Hesabı’nda tutulan toplam 338 milyon 933 bin 650 TL’lik tutar Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı hesabına aktarılmıştır” ifadeleri yer aldı. Oktay’ın yaptığı açıklama ile bakanlığın açıklamasına göre yaklaşık 7 ay içerisinde kampanya kapsamında tutulan para 38 bin TL tutarında azaldı. CHP’li Emir; verilen yanıta göre bağış paralarının Hazine hesabında vakıf kurulana kadar en az 7 ay beklediğini ve bu sürede artması gerekirken azaldığına dikkat çekti.

“PARALARIN ÜZERİNE YATTILAR”

Emir, “Bu bağışların toplandığı ilk günden bu yana söylüyoruz. Paraların üzerine yattılar, ödemeyecekler. Yanıttan da bu niyeti anlıyoruz. Halen, paraların ödeneceğine dair bir ifade kullanmıyorlar. Önce parayı Ziraat Bankası’nda aylarca beklettiler. Sonra, ‘308 milyon TL’den 339 milyon TL’ye çıkarttık’ diye övündüler. Şimdi de yedi aydır Hazine’nin hesabında bekleyen paranın bırakın faizle artmasını, aksine azaldığını öğreniyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler