12 Eylül işkencecilerinden Raci Tetik’in yardımcısı öldü

20 Aralık 2019 Cuma

12 Eylül işkencecilerinden Raci Tetik’in yardımcısı öldü

12 Eylül faşist darbesinin ardından işkence merkezi haline gelen Mamak Askeri Hapishanesi’nin İç Güvenlik Komutanı Albay Raci Tetik’in yardımcılarından A Blok İç Emniyet Amiri Mehmet Sırrı Şuşut öldü.

Daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne tayinini isteyen Şuşut, uzun yıllar burada görev yapmasının ardından emekliye ayrılmıştı. Şuşut, emeklikten sonra geldiği Marmaris’te yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle önce sağ, ardından da sol ayağını kaybetti.

‘ASLA AFFETMEYECEĞİM’

12 Eylül darbesi sonrası Mamak Askeri Ceza ve Tutukevinde beş yıl kalan ve defalarca Şuşut ile karşı karşıya gelen Devrimci 78’liler Federasyonu Sekreteri Cumhur Yavuz, BirGün’den Mahir Bağış’a yaptığı açıklamada “Onu asla affetmeyeceğim” dedi.

Mamak Cezaevinin Şuşut döneminde “işkencenin pilot bölgesi” olduğunu ifade eden Yavuz, “O dönem görevliler insanlık suçu işlemişlerdir. Temel yaşam hakkını gasp ettiler. Kaldığım koğuşta bu komutanın defalarca işkencesine maruz kaldım. Her sayımda bize saldırıyor ve aşağılıyordu. İşkencecilerden hesap sormak için açtığımız davalar zaman aşımı nedeniyle düştü. İşkence en temel insanlık suçudur” diye konuştu.

Benzer Haberler