Zor günlerden geçiren Kumbara50’den fonlama kampanyası: ‘Duvarda İzin Olsun’

8 Ekim 2020 Perşembe

Zor günlerden geçiren Kumbara50’den fonlama kampanyası: ‘Duvarda İzin Olsun’

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan ve maddi olarak zor günler geçiren özel tiyatrolardan biri olan Kumbara50 süresiz olarak kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Tiyatro yönetimi zor günleri atlatabilmek için bir süredir ödenemeyen zorunlu giderler için “Duvarda İzin Olsun” adıyla bir fonlanma kampanyası başlattı.

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle mart ayından beri kapalı olan ve oyunlarını sahneleyemeyen Kumbaracı50 Sahnesi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Kasım ayı itibarıyla sahnesini tüm tedbirleri alarak kısıtlı olarak açacak olan tiyatro, “Duvarda İzin Olsun” adıyla bir fonlanma kampanyası başlatarak tiyatro severleri destek olmaya çağırdı.

Sahnenin mevcut ihtiyaçlarını karşılaması hedeflenen bu fonlama hareketi ile Kumbaracı50, destek olmak isteyenler için farklı seçenekler sunuyor. Belirlenen miktarlar doğrultusunda destek olabilecek olan kişileri ise bazı hediyeler veriliyor.

Verilecek destekler kampanyaya özel tasarlanan panoda parmak izine dönüşürken Kumbaracı50’den yapılan açıklamada, “Duvara bırakacağınız parmak izi hem bizlere güç verecek hem de Beyoğlu’nda faaliyet halindeki en eski ikinci tiyatro olan Kumbaracı50’nin bu krizi atlatmasını sağlayacak” ifadeleri yer alıyor.

‘SAHNE KAPANMASIN’

Sahnenin kapanmaması için başlatılan fonlanma projesi ile ilgili kampanya detaylarına ve destek platformuna www.kumbaraci50.com üzerinden ulaşılabilir; Kumbaracı50’nin sosyal medya hesapları Instagram ve Twitter üzerinden de kampanyaya dair detaylı bilgi edinilebilir.

GENCO ERKAL’DAN DESTEK

Tiyatrocu Genco Erkal sosyal medya hesabından “Kumbaracı50” hesabının videosunu “Hadi gelin el ele verip Kumbaracı50’yi yaşatalım. #kumbaracı50kapanmasın” notuyla paylaştı.

KUMBARA50’NİN AÇIKLAMASI

“fongogo” sitesi üzerinden tiyatro severlerin yardımlarını bekleyen kuruluş, konuya ilişkin açıklamalar yaotı.

İşte o açıklama;

Pandemi başladığı andan itibaren, ilk kapanan yerlerden olan tiyatro sahneleri, geçirilen sürecin sonunda bu kez tamamen ve dönüşsüz olarak kapanma tehlikesi ile karşı karşıya gelmiş durumda.

Tek gelirini, 11 senedir sadece sergilediği oyunlara seyircilerin aldığı biletlerden elde eden Kumbaracı50 sahnesi, 7 aydır kapalı ve bu süreçte devam eden sabit giderler nedeniyle de, borçlar birikmeye devam ediyor. Son sezonlar, ekonomik gidişatın getirdiği zorluklarla geçerken, dünya çapında hakim olan bir salgın, tiyatroları, fiziksel koşullar itibariyle, dönüşü olmayan bir çöküşe sürüklüyor.

Desteğinizi; biriken kiraları, personel maaşlarını, faturaları ve vergileri ödemek için; kısacası, bu sürecin sonunda sahnemizin hala açık kalabilmesi için kullanacağız. Ayrıca pandemi koşullarında sahnemizi, 35 kişilik kapasiteyle açarak, -maliyeti açısından kazanç sağlama ihtimali olmasa bile- küçük oyunlarımızı, birbirimize nefes olmak ve ‘buradayız’ diyebilmek için oynamaya devam edeceğiz.

Duvara bırakacağınız parmak izi, hem bizlere güç verecek hem de Beyoğlu’nda aktif olarak devam eden en eski ikinci tiyatro olan Kumbaracı50’nin bu krizi atlatmasını sağlayacak.

Desteğiniz ve dostluğunuz için teşekkürümüzle…

Altıdan Sonra Tiyatro

Altıdan Sonra Tiyatro’nun temelleri 1993 – 1999 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde atıldı. Öğrencilik yıllarında üniversite tiyatrosunda bir araya gelen kurucu ekip, mezun olduktan sonra profesyonel olarak üretimlerine devam etti. Grup üyeleri mesailerinden sonra tiyatro yaptıkları için, grubun adı Altıdan Sonra Tiyatro oldu.

1999’dan beri sürekli üreterek varlığını sürdüren grup, çağdaş Türk tiyatrosunun önde gelen figürleri arasında yer ediniyor. Grup üyeleri tiyatro adına yaptıkları üretimlerden herhangi bir maddi kazanç elde etmezken, kendi mesleklerinden kazandıklarıyla da tiyatroyu finanse ediyor.

Kumbaracı50

Altıdan Sonra Tiyatro ekibi, 10’uncu yıllarında Beyoğlu’nda, Kumbaracı Yokuşu’nda yenilikçi bir performans mekanı açtı: Kumbaracı50. Kumbaracı50, kısa sürede ulusal ve uluslararası pek çok performans sanatçısının İstanbul seyircisiyle buluştuğu önemli mekanlardan biri haline geldi. “Her yer sahne” fikriyle yenilikçi sahneleme opsiyonları sunacak şekilde tasarlandı; grup üyelerinin kişisel birikimleri ve 300’ü aşkın destekçinin katkılarıyla açıldı. 220m2’lik bir alana sahip olan mekan, teknik donanımı ve modüler seyirci platformları sayesinde 40 ila 100 seyirciyi ağırlayabiliyor.

Kumbaracı50, Altıdan Sonra Tiyatro ve grubun ürettiği 40 oyun, hem akademisyenler ve eleştirmenler hem de seyirciler tarafından çok beğenilerek toplamda 51 ödülün sahibi oldu.

10 yılda Kumbaracı50, 150’den fazla grup ile 300’den fazla oyun ve performansa ev sahipliği yaptı; IKSV ve Fringe İstanbul gibi uluslararası festivaller de dahil 55.000’den fazla seyirciye ulaştı.

Açıklamaya ulaşmak için tıklayın

Benzer Haberler