Ziraat Bankası, İngiliz bankadan 300 milyon dolar borç aldı

Yayın tarihi: 21 Mart 2024 Perşembe 12:01 pm - Güncelleme: 21 Mart 2024 Perşembe 12:01 pm

Yıldırım Demirören’e verdiği krediyle sürekli gündeme gelen Ziraat Bankası, İngiliz bir bankadan 4 yıl vadeyle 300 milyon dolar borç aldı.

Yıldırım Demirören’in sahibi Demirören Holding’in Doğan Medya Grubu’nu satın alması verdiği 800 milyon dolarlık kredi ve ödemesiyle sürekli gündeme gelen kamu bankalarından Ziraat Bankası, İngiltere’nin uluslararası ölçekteki bir yatırım bankasıyla 300 milyon dolarlık 4 yıl vadeli, teminatlı dış finansman işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada Ziraat Bankası’nın, istikrarlı ve dengeli büyüme stratejileri doğrultusunda dış finansman kaynaklarını çeşitlendirdiği ve uzun vadeli borçlanma imkanlarını artırdığı belirtildi.

Açıklamada “Bu kapsamda, İngiltere’nin uluslararası ölçekteki bir yatırım bankasıyla 300 milyon dolar tutarında, 4 yıl vadeli, teminatlı dış finansman işlemi gerçekleştirilmiştir. Son dönemde Türkiye ekonomisinde görülen olumlu gelişmeler ve uygulanan program kapsamında atılan adımlar neticesinde, ülkemiz bankacılık sektörüne olan güvenin hızlanarak artmaya devam ettiği görülmektedir” denildi.

Türkiye’nin kredibilite artışının, uluslararası finans sistemine başarılı entegrasyonuna katkı sağlarken, iyileşen koşullarda uluslararası nitelikli fon akışının sürmesine ve uluslararası paydaşlarla işbirliklerinin güçlenerek devam etmesine destek verdiği belirtilen açıklamada “Dış finansmanda derinleşme ve çeşitlendirme stratejimiz, önümüzdeki dönemlerde de kararlılıkla sürdürülecektir” denildi.

Kaynak: AA