Zeynep Şenpınar’ın katiline tepki çeken ceza

20 Nisan 2021 Salı

Muğla’da Zeynep Şenpınar’ı öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Selim Ahmet Kemaloğlu’na müebbet hapis cezası verildi. Cezaya tepki gösteren CHP’li Öztunç, “Adalet yerini bulmadı. Sanıkla ilgili aile, kamuoyu, herkes ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bekliyordu. Böyle bir yargı sistemi, böyle hakimler oldukça Türkiye’de daha kadınlar öldürülür. 37 bıçak vurmuş ya bundan daha canice bir durum olur mu? Hâkim sanığın avukatının istediğini yaptı” dedi.

Birlikte olduğu erkek tarafından öldürülen Zeynep Şenpınar davasında karar duruşması yapıldı. Muğla’nın Menteşe İlçesi Kötekli Mahallesinde geçen yıl 24 Mayıs’ta 37 bıçak darbesi ile öldürülen Zeynep Şenpınar’ın katili Selim Ahmet Kemaloğlu hâkim karşısına çıktı.

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü duruşmada boksör Selim Ahmet Kemaloğlu’na müebbet hapis ceza verildi.

AİLENİN AVUKATI UZUN: HATIRLAMIYORUM DİYOR, ‘İKİ CANA KIYDINIZ GÖZÜNÜZ AYDIN’ TWEETİNİ ATIYOR

Duruşmada konuşan ve sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını talep eden Şenpınar ailesinin avukatı Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, “Sanık güç gösterisi olarak ve hiçbir sebebi olmaksızın, maktul üzerinde olan gücü ve kötü duygularını, kendisinden kaçmaya çalışan Zeynep Şenpınar’ı sokaktan tekrar eve götürmüş, 37 bıçak darbesi ile ölümüne sebebiyet vermiştir. Sanık mütalaada atfedilen eziyet çektirerek insan öldürme suçunu tam olarak işlemiştir. Sanık, olayın öncesine ilişkin tüm detayları hatırladığı halde, olay sonrasını hatırlamadığını söylüyor. Bir hiç yerine birisini öldürdüğünü bugün dahi ifade edemiyor. Aynı sanık olayı gerçekleştirdiği dakikalarda tiwitter’a ‘iki cana kıydınız gözünüz aydın’ yazacak kadar, tüm çamaşırları değiştirebilecek kadar soğukkanlı, aklı başında, ne yaptığını bilen bir şekilde cinayeti işlemiştir. Sanık 112’yi aradığında evin adresini, sokağını, katı tarif edebilmiştir” dedi.

“BEN BU BAYRAM ZEYNEP’İMİ GÖREMEYECEĞİM”

Kızının Ramazan bayramının birinci günü öldürüldüğünü hatırlatan Zeynep Şenpınar’ın annesi Aruz Şenpınar ise, “Ben adalet istiyorum. Kızımı neden öldürdü söylesin bana. Ben anneyim. Kızımın kanlarını hatırladıkça ölüyorum. Kızım bayram sabahı öldürüldü. Ben bu bayramda da Zeynep’imi göremeyeceğim” diye konuştu.

CHP’Lİ ÖZTUNÇ: ADALET YERİNİ BULMADI

Duruşma sonrası Muğla Adliyesi önünde açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı, Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Zeynep Şenpınar davasında adaletin yerini bulmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Adalet yerini bulmadı. Sanıkla ilgili aile, kamuoyu, herkes ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bekliyordu. Hunharca, canavarca hisle öldürmek, bir kez iki kez değil 37 kez bıçaklamak, eziyet çektirmek tüm bunlardan bekleniyordu ki bu sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilsin. Ama hâkim müebbet hapis cezası verdi. Bu saatten sonra hiç kimse Türkiye’de kadınlar neden öldürülüyor demesin. Böyle bir yargı sistemi, böyle hakimler oldukça Türkiye’de daha kadınlar öldürülür. 37 bıçak vurmuş ya bundan daha canice bir durum olur mu? Hâkim sanığın avukatının istediğini yaptı.

EMİNE ERDOĞAN’A SESLENDİ

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının bu karar da etkisi var mı yok mu merak ediyorum. AK Partililere sesleniyorum: İşte sizin eseriniz bu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Hanım’a sesleniyorum: Sayın Emine Hanım elinizi vicdanınıza koyun. Gencecik bir kız 45 kilo 100 kiloluk bir boksör tarafından hunharca katledildi. Yine de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmedi. Yazıktır günahtır. Bu yargılama sonucunda adalet yerini bulmadı.”

Benzer Haberler