Zelenski’nin poları 1 milyon 700 bin TL’ye satıldı

8 Mayıs 2022 Pazar

Zelenski’nin poları 1 milyon 700 bin TL’ye satıldı

Ukrayna Lideri Vladimir Zelenski’nin Rusya’nın askeri operasyonunun başından beri giydiği haki rengindeki polar İngiltere’deki bir müzayede satıldı. Polar, 1 milyon 700 bin TL’ye (90 bin sterlin) alıcı buldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin Rusya ile devam eden çatışmaların başından bu yana giydiği haki rengindeki polar satıldı. Ukrayna’ya bağış toplanması amacıyla bir müzayede de görücüye çıkan polar, 50 bin sterlinlik açılış fiyatının ardından 90 bin sterlin yani 1 milyon 700 bin TL gibi bir ücrete satıldı.

Sözcü’nün haberine göre; İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Christie’s müzayede evi tarafından yürütülen müzayedede ayrıca İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yaptığı ziyareti sırasında kendisine hediye edilen horoz şeklindeki çömlek sürahisi ve Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Klitschko’nun rehberliğinde bir Kiev turu da satışa sunuldu.

BORİS JOHNSON’DAN DESTEK

Müzayedeyi yöneten İngiltere Başbakanı Johnson, Zelenski’yi “modern zamanların en inanılmaz liderlerinden biri” olarak nitelendirerek satışa sunulan parçaların paha biçilenden daha yüksek bir fiyata gitmesi gerektiğini söyledi.

Johnson, “İster Zelenski’nin 50 bin sterlinlik poları için teklif veriyor olun, ister Belediye Başkanı Klitschko ile bir Kiev turu için teklif veriyor olun, ben buradan çok daha yüksek teklifler istiyorum. Belediye Başkanı Klitschko ile bir Kiev turu yaptım, güzel bir şehir. Buna değer” şeklinde konuştu. Johnson, “Bu gece Ukrayna’yı destekleyin dostlarım, böylece büyük antik Avrupa başkenti Kiev bir daha asla tehdit edilemez ve Ukrayna bir kez daha bütün ve özgür olabilir” dedi.

ZELESNKİ’DEN JOHNSON’A ÖVGÜ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yönettiği Ukrayna için 1 milyon sterline kadar ekonomik yardım sağlanmasını amaçlayan programda ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski de video bağlantısı aracılığıyla konuşma yaptı. Zelenski, Kiev’i ziyaret eden Johnson’ın “cesur davranışını” övdü.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarından sonra Ukrayna parlamentosuna hitap eden ilk lider olan Johnson, İngiltere’nin Ukrayna’ya yardım etme çabalarını “yoğunlaştırmaya devam edeceğini” belirtmişti. İngiltere ayrıca Rus güçleri Ukrayna’dan püskürtmek için ülkeye silah ve yardım göndermişti.

 

Ukrayna Büyükelçisi’nden Zelenski’nin Türkiye sözlerine açıklama

Benzer Haberler