Zamlar iPhone satışlarını etkiledi

8 Nisan 2022 Cuma

Zamlar iPhone satışlarını etkiledi

Apple’ın yaptığı son zamlarda sonra iPhone satışları adeta çakıldı. Hali hazırda en ucuz güncel iPhone modeli için dahi 5 haneli sayılara dayanan fiyatlar ödemek zorundayız.

Akıllı telefon pazarındaki önemli isimlerden biri olan Apple, ülkemizdeki gücünü günden güne yitiyor. Çok değil birkaç yıl önce daha doğrusu iPhone 11’in arifesinde Apple Türkiye’de hayli güçlü bir konumdaydı.

Pek çok kişi yeni çıkan iPhone modellerini çıkar çıkmaz alıyordu. Bunu sokaklara çıktığınızda da net bir şekilde gözlemleyebiliyordunuz. Fakat zamanla çok şey değişti. Artık insanlar yeni çıkan iPhone modellerini hemen alamıyorlar. Hatta zamanla da alamıyorlar.

Örneğin iPhone 13 modelleri ülkemizde satışa çıkalı hayli süre geçti. Fakat bu süreye rağmen bu cihazlar hala yaygın bir şekilde kullanılmıyor. Çünkü son derecede pahalı.

 

iPhone satışları

Örneğin iPhone 11 belli bir süre 7500 TL gibi kalibresine göre uygun bir fiyatla satılıyordu. O dönemde en çok satan üst segment modellerden birisi de iPhone 11 olmuştu. Fakat şimdiye geldiğimizde işlerin biraz daha farklı olduğunu görüyoruz.

 

Çünkü iPhone 11’in devamı niteliğinde gelen iPhone 13 bile 19.000 TL civarında fiyatlardan satılıyor. Dolayısıyla kimse basit bir telefon için bu kadar çok para ödemek istemiyor.

Şu aralar sabit seyreden döviz kuruna rağmen Apple’ın bu yüksek fiyatlarda diretiyor olması oldukça düşündürücü.

Benzer Haberler