Zam pompaya yansıdı, sürücüler isyan etti: Anahtarı elime almaya çekiniyorum

Yayın tarihi: 25 Haziran 2024 Salı 3:51 pm - Güncelleme: 25 Haziran 2024 Salı 3:52 pm

Akaryakıt fiyatlarına yapılan son zamma sürücüler isyan etti. İstanbul’da yaşayan bir vatandaş “Ben kontak çevirmeyi değil anahtarı elime almaya çekiniyorum. O derece sıkıntı yaşıyoruz” dedi. Bir başka vatandaş ise “Bir yere giderken 40 takla atıyoruz” diye konuştu.

Akaryakıta 21 Haziran’da yapılması planlanan ancak bayram tatilinden sonraya ertelenen zam, bugün itibarıyla pompaya yansıdı. İstanbul’da benzinin litresi 42,27 TL, motorinin litresi 42,38 TL, LPG’nin fiyatı 18,81 TL oldu.

3 TEMMUZ’DA BİR ZAM DAHA GELECEK

Akaryakıta 3 Temmuz’da yeni bir zam daha eklenecek. 3 Temmuz’da TÜİK tarafından açıklanacak Haziran ayı enflasyon verisinin ardından ÖTV’le motorin ve benzin fiyatlarının 50 liraya dayanacağı öngörülüyor.

İstanbul’da sürücüler, akaryakıta yapılan zamlara isyan etti. Yurttaşlar, konuyla ilgili şunları söyledi:

“MİLLET MEMLEKETİNE BİLE GİDEMİYOR ARTIK”

Muharrem Zengin: Artık öyle bir duruma geldi ki bu zamlara millet alıştı. Zamlara alışmamız hiç iyi değil. İnsanlar artık tepki bile vermiyor. Artık öyle bir boyuta geldi ki 70 lira-100 lira olsun diye millet söylenmeye başladı. Artık 100 lira da olsa kimsenin sesi çıkmayacak. Bu konuyla ilgili yetkililerin bir an önce bir çözüm bulmasını istiyoruz. Elektrikli araçların bu kadar yoğun kullanıldığı bir ülkede petrol zamlarının bu kadar fazla olması hiç normal değil. Umarım bir an önce bir çözüm bulunur çünkü herkes bu konuda muzdarip. Artık 50 TL’lik benzin alanlar evinin önüne bile gidemez her halde. En az yakan araba 2-3 liradan aşağı yakmıyor. Bu da çok ciddi bir maliyet. Millet memleketine bile gidemiyor artık. Öyle bir hal aldı.

“AYAĞINI GAZA GÖTÜREMİYORSUN ARTIK”

Turgut Şakar: Hayırlı olsun, söylenecek bir şey yok. Kafadan 100 lira yapalım herkes rahat etsin. 100 lira olsun kimse sıkıntı çekmesin. Zamlara alışsan da alışmasan da böyle. Bari toptan olsun ki sabaha zam gelecek diye kimse korkmasın. Toptan yapsın herkes rahat etsin. Kontağı çevirmek bir yana ayağını gaza götüremiyorsun artık. Eskiden 50 TL benzin alanlar devam etsin. Öyle yapa yapa litresi 100 lira olacak. Önceden akaryakıt 40-50 lira olacak desen kim inanırdı? Şimdi de 100 lira olacak. Gör bak ne zaman olacak.

“ARTIK ZAMLARA ŞAŞIRMIYORUZ”

Görkem Tutkun: Artık zamlara şaşırmıyoruz. Alıştık artık zam üstüne zam, zam üstüne zam olduğu için. Akaryakıt almaya mecburuz da yakıt olmadan hiçbir yere gidemiyoruz artık. İşten dolayı mecburen araçla gitmek zorunda kalıyoruz. Ekonomi de kötü. Her şeye zam geliyor. Asgari ücrete ara zam da olmayacak. Çalışan olduğumuz için de yakıtlara zam geliyor, bizim cebimizi düşünmüyorlar, kendi ceplerini düşünüyorlar.

“BİR YERE GİDERKEN 40 TAKLA ATIYORUZ”

Esra Gezer: Ülke nereye doğru gidiyor ben de bilmiyorum. Artık yorum yapılacak bir şey de kalmadı bu konuyla alakalı. Kimse bu durumdan memnun değil. İnşallah bir an önce yetkililer de artık sesimizi duyar ve bir önlem almaya başlar. Yoksa halimiz her anlamda zor sadece akaryakıtta değil. Gerçekte insanlar çok zor geçiniyorlar. Allah herkesin yardımcısı olsun. Kontağı çevirmeye korkuyoruz. Bir yere giderken 40 takla atıyoruz. Herkes gibi biz de hesap yapıyoruz. Ama nereye kadar bu şekilde gideriz bilmiyorum takibi. Bir yerde tıkanıyoruz tabii ki. Eskisi gibi planlı programlı bir yaşama şeklimiz yok. Artık mümkün olduğunca yaşamaya çalışıyoruz diyebilirim.

Yusuf Demir: Diyecek bir şey bulamıyorum. Artık geçim zor. Allah hayırlısını versin. Kontağı çevirmeye korkuyoruz. Arabaya binmeye dahi korkuyoruz. Sigortayı zor yaptırıyoruz artık. Yine de Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin.

“BEN KONTAK ÇEVİRMEYİ DEĞİL ANAHTARI ELİME ALMAYA ÇEKİNİYORUM”

Ozan Güç: Ben istiyorum ki devletimiz buna daha çok dikkat etsin. Milletin canı yanıyor. Devletimiz illaki buna bir çaresini bulacaktır. Devletimize güveniyoruz. Elbette sıkıntılar yaşıyoruz ama bu sıkıntının geçici olduğunu düşünüyorum. Ben kontak çevirmeyi değil anahtarı elime almaya çekiniyorum. O derece sıkıntı yaşıyoruz.

Akaryakıta dev zam geldi!

Akaryakıt fiyatlarına yapılan son zamma sürücüler isyan etti. İstanbul'da yaşayan bir vatandaş "Ben kontak çevirmeyi değil anahtarı elime almaya çekiniyorum. O derece sıkıntı yaşıyoruz” dedi. Bir başka vatandaş ise "Bir yere giderken 40 takla atıyoruz" diye konuştu. 

Kaynak: ANKA