Yurttaşların en önemli sorunu Bitlis’te de değişmedi

21 Şubat 2021 Pazar

Yurttaşların en önemli sorunu Bitlis’te de değişmedi

Cumhuriyet Halk Partisi Bitlis İl Başkanlığı tarafından kent genelinde yaptırılan ankete göre, yurttaşların yüzde 91.2’sinin en önemli sorunu işsizlik oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bitlis İl Başkanlığı, kent genelinde yurttaşların siyasi nabzını ve sorunlarını ölçmek için anket yaptırdı. Anadolu Araştırma Şirketi tarafından yapılan ankette yurttaşlara “Bitlis’in en önemli sorunu nedir?” sorusu yöneltildi.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre yurttaşların, yüzde 91.2’si en önemli sorunun işsizlik olduğunu belirtirken onu yüzde 3.5 ekonomik sorunlar ve terör takip etti.

“Hükümetin Bitlis için yeteri kadar icraat yaptığını düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 72.5’i hayır yanıtı verirken, yüzde 15.9’luk bir kesim ise memnun olduğunu dile getirdi. AKP’nin ilk seçimlerde oylarını artırıp artırmayacağının sorulması üzerine ankete katılan yurttaşların yüzde 61.3’ü düşeceğini, yüzde 10.3’ü ise artıracağını söyledi. CHP’nin oyunu artıracağını düşünenlerin oranı ise yüzde 73.2’i oldu.

YÜZDE 39’LA HDP ÖNDE

“Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz? yönündeki soruya yurttaşların yüzde 39.5’i HDP yanıtı verirken, yüzde 35.3’lük kesim ise AKP yanıtı verdi. CHP ise bir önceki seçimlerde kentte yüzde 2.7 olan oy oranını yüzde 7.8’e çıkarıyor. Ankete katılanların yüzde 5’i DEVA Partisi, yüzde 4.9’u ise İYİ Parti’ye oy vereceğini söylüyor.

“BİTLİS İÇİN HİÇ İSTİHDAM GİRİŞİMLERİ OLMADI”

Anket sonuçlarını Cumhuriyet’e değerlendiren CHP Bitlis İl Başkanı Veysi Uyanık, işsizlik ve ekonomik sorunların sadece Bitlis’in değil, bölgenin temel sorunu olduğunu belirtti. “Cumhurbaşkanı, Ahlat’ta yaptırdığı kışlık saray yerine bölgede istihdamı artıracak ve işsizliğe çözüm sağlayacak bir işkolu üzerinde yatırım yapsaydı durum bu kadar vahim olmayacaktı” diyen Uyanık, “Araştırmada da görüldüğü üzere yurttaşlar bölgeye hiçbir yatırım yapılmamasından ve hizmet getirilmemesinden şikâyetçi. 19 senedir bunların Bitlis’te istihdam yaratacak hiçbir girişimleri olmadı” ifadelerini kullandı.

Uyanık, CHP’ye ilginin arttığını söyleyerek ilk seçimlerde bir milletvekilliğinin yanı sıra il ve dört ilçe belediyesini almayı hedeflediklerini söyledi.

Benzer Haberler