Yurttaşa destek yok! Kuzey Marmara Otoyolu için 2 milyar lira garanti ödemesi yapıldı

4 Mayıs 2021 Salı

Yurttaşa destek yok! Kuzey Marmara Otoyolu için 2 milyar lira garanti ödemesi yapıldı

Esnafa, sanatçıya, emekçiye pandemi boyunca destek veremeyen AKP iktidarı Kuzey Marmara Otoyolu’nu işleten ortaklığa, garanti edilen araç geçiş sayısına ulaşılamadığı için 2 milyar 150 milyon lira ödeme yaptı.

Yap-işlet devret (YİD) modeliyle inşa edilen ve yıllık belli bir sayıda araç geçiş garantisi verilen köprü ve otoyollar için devlet kasasından her yıl çok büyük miktarlarda para çıkmaya devam ediyor. Köprü ve otoyollara dolar ve euro üzerinden geçiş garantisi ödemesi yapılıyor. Bu projelerden Kuzey Marmara Otoyolu ve Ankara-Niğde Otoyolu için müteahhit firmalara geçen hafta ödeme yapıldı.

Müzisyen Ağahan Yardelen ekonomik sorunlar yüzünden yaşamına son verdi

Kuzey Marmara Otoyol İşletmesi, Avrupa Yakası’nda Avrupa Otoyolu Yatırım ve İşletme AŞ ve Asya yakasında KMO Anadolu Otoyolu İşletme AŞ adlarıyla iki ayrı görevli şirketten oluşuyor. Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre otoyolu işleten ortaklığa, 2020 yılı için 2 milyar 150 milyon lira garanti ödemesi yapıldı.

Ankara-Niğde Otoyolu’nu ise ERG Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ. işletiyor. Bu projeyi üstlenen şirkete de 2020 yılı için 150 milyon TL dolayında garanti ödemesi gerçekleştirildi. Karayolu bakım-onarım ve yapımını üstlenen diğer müteahhitlere de bayram öncesinde ödeme yapılacağı belirtiliyor.

Düğün salonu emekçileri de isyanda!

Benzer Haberler