Yurttaş eczane eczane geziyor! 900 kalem ilaç yok

Yayın tarihi: 29 Ocak 2023 Pazar 11:00 am - Güncelleme: 29 Ocak 2023 Pazar 11:00 am

İktidarın 10 yıldan fazla süredir ilaç kararnamesine uygun bir fiyat güncellemesi yapmadı. İlaç şirketleri, maliyet sebebiyle birçok ilacı piyasaya sürmedi. Yurttaş eczane eczane gezip ihtiyacı olan ilaçları bulamıyor. 900 kalem ilaç eczanelerde yok. Bunların arasında kanser ve tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da var.

Yurttaş ilaç bulamıyor, eczaneler camlarına “İlaç yok” yazıyor. Genci yaşlısı kullanmak zorunda olduğu ilaçları nereden temin edeceğini bilmiyor. Bu kadar büyük bir kaos yaşanırken devlet sadece seyrediyor. Yurtdışından ithal olarak gelen ilaçlardan sonra Türkiye’de üretilen ilaçların da piyasada bulunmaması halkı isyan ettirdi. Yurttaş, reçetesinde olan ilacı eczanede bulamadığından hastalıkların da çözümünü başka yollarda aramakta buluyor.

Peki ilaç krizi nasıl başladı? İktidarın ekonomi yönetiminde uyguladığı yanlış kararlar bu krizi yarattı. Bir yılı aşkın süredir kurlarda yaşanan art arda yükselişler enflasyon ile birlikte ilaç tedarikinde büyük bir kriz yaşattı. Euro sabit kuruna yapılan zammın ardından ilaç bulmak adeta imkânsız hale geldi. Avro kuruyla, reel kur arasındaki makas açıldıkça ilaç sıkıntısı tüm yıla yayılmaya başladı.

900 İLAÇ BULUNAMIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilaç bulunamamasının nedenini hasta sayısının fazla olmasına bağladı. Koca geçtiğimiz günlerde özellikle çocuk yaş grubu antibiyotikleri, soğuk algınlığı ilaçları, burun spreyi ve benzeri gibi ilaçlarda, mevsimsel olarak hastalık sayısındaki artışa bağlı olarak eksiklik yaşandığını belirtti.

Koca, “Önümüzdeki haftalarda, eksikliği yer yer hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere tüketimi fazla olan ilaçların önemli oranda üretimi artırılarak piyasaya verilecek” dedi. Ancak bu açıklama tepki çekti. Çünkü bu kez “O zaman niye daha önce önlem almadınız” sorusunu akıllara getirdi. Alınan bilgilere göre eczanelerde yaklaşık 900 kalem ürün bulunamıyor. Bu sayının git gide azaldığı ifade edilse de eczacılar “Çok fazla ilaç yok” diyor. Eczacılar, artan döviz kuru ve planlama hataları nedeniyle Türkiye böyle bir ilaç krizini daha önce hiç görmediklerini söylüyor.

Eczanede olmayan ilaçlardan bazıları:

Antibiyotikler, çocuklar için ateş düşürücü şuruplar
Diyabet, kolesterol ilaçları
Kanser ilaçlarının birçoğu
Alzheimer, şizofreni, demans ve psikolojik rahatsızlık ilaçları
Hipertansiyon, kulak, göz ve burun damlaları
Kortizonlar, egzama ilaçları
Antidepresanlar
Migren tedavisi için kullanılan ağrı kesici ilaçlar

NEDEN İLAÇ BULUNAMIYOR?

Krizin en büyük nedenlerinden biri Türkiye’deki ilaçların yüzde 55’inin yurtdışından ihraç ediliyor olması. İlaç fiyatları dolar ve Avro üzerinden hesaplandığı için eczacı odaları ilaç fiyatlarına yüzde 75 zam talep ediyor. Avro 20 lirayı aştığı için kriz büyüyor. İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, piyasadaki ilaç sıkıntısının temel nedeninin enflasyondan kaynaklı olduğunu söyledi. Sayılkan, “İlaçlarının gelmemesinin asıl sebebi yaşanan kur farkıdır” dedi

‘İSTİFA EDİLECEK BİR DURUM’

Türk Tabipler Birliği (TTB) İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, ilaç krizinin büyümeye devam ettiğini vurguladı. Öktem, “Sağlık Bakanlığı bu konuda kayda değer bir adım atmış değil. Sadece ‘sorun çözülecek’ diyorlar. Eczaneler ekonomik olarak yurttaş ise halk sağlığı açısından olumsuz etkileniyor” diye konuştu.

Ökten, Bakan Koca’nın “Mevsimsel olarak hastalıklar arttı” açıklamasına ise şu tespiti yaptı: “Önem verdikleri bir konu gibi durmuyor. Ne vatandaşın şikâyetini dinliyorlar ne de TTB’nin, Türk Eczacılar Birliği’nin yaptığı açıklamaları. İyi bir sağlık politikası oluşturmazsanız, her yıl hastalığın ve hasta sayısının artmasıyla övünürseniz alacağınız sonuç budur. Bu başka ülkelerde istifa edilecek bir durumdur.”

Ankara Eczacılar Birliği Başkanı Taner Ercanlı “Şu anda uygulanan ilaç fiyat politikası bu sorunu çözebilecek yapıda değil. Yetkililerin sıfırdan ilaç fiyat kararnamesi çıkartılması gerek” dedi.

“4 ECZANE GEZDİM ANTİBİYOTİK BULAMADIM”

İlaç isyanı sosyal medyada yapılan paylaşımlarda da büyüyor. Yurttaş Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı etiketleyip “Bu soruna bir çözüm bulun” diyor.

İşte o mesajlardan bazıları

4 yaşındaki kızıma antibiyotik yazdı doktor. 4 eczane gezdim bulamadım. Ne olacak halimiz?
Annemin grip ilacı yok. Eczacı ilaç deposunda da olmadığını söyledi.
Antibiyotikli kulak damlası arıyordum ama bulamadım. Oğlumun kulağı çok kötü durumda.
5 eczane gezdim, ateş düşürücüyü öyle buldum.

“ÜLKENİN GELDİĞİ HALE BAK”

Piyasada migren ilacı yokmuş. Peki ben ne yapacağım?
Bu soruna bir çözüm bulun. Ne yapalım ölelim mi?
Sonda bulunmazsa ne bulunur kardeşim? Sonda bile yok. Eczane eczane gezdik. Bulamadık. Olacak iş değil. Bu nasıl çözülecek?
Paran olsa dahi alamıyorsun. Çünkü ilaç yok. Eczane depoyu arıyor. Orada da yok. En basit ağrı kesicileri bile bulmakta zorlanıyoruz.
Bir eczanede burun spreyi olmaz mı? İnanın yok. Ülkenin geldiği hale bak. Yazık…
Çocuğumun ateş düşürücüsü bitti. 2 eczane dolaştım. Hasta olacaklar diye çok korkuyorum