Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Yurt gazetesi çalışanları iş bıraktı

Maaşlarını alamadıklarını söyleyen Yurt gazetesi çalışanları iş bıraktı.

Yurt gazetesi çalışanları maaşlarını alamadıkları için iş bıraktı. Çalışanlar uzun süredir düzensiz devam eden maaş ödemeleri nedeniyle zor durumda kaldıklarını belirtti. İşe gelecek yol paralarının dahi olmadığını belirten gazeteciler “Maaşlarımızın ay içerisinde taksit olarak dahi yatırılmaması, bizleri severek ve onurla yaptığımız mesleğimize kısa bir ara vermek zorunda bırakmıştır.” dedi.

Tolga Kaan Ateşli, Ökkeş Taşkın, Cengiz Karagöz, Neslişah Bozkurt, Umut Taştan ve Buse Çelebi imzası ile yayınlanan metinde, “Aylardır yaşadığımız eksik maaş, esnek ve ücretsiz mesailer, izinsiz çalışma gibi başlıklar artık biz Yurt çalışanlarını gündelik yaşamlarını planlayamayacak denli bir kaosa sürüklemiş, arkadaşlarımız ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma getirilmişlerdir. ” denildi.

Sorunların gazete yönetimi tarafından çözülmediğini belirten gazeteciler, “Son beklentimiz ve talebimiz ise alacaklı olduğumuz ücretlerin ve bizden önce çalışan ancak işten çıkarılan ya da ayrılmak zorunda kalan Yurt emekçisi arkadaşlarımızın alacaklarının ödenmesidir.” talebinde bulundu.

YURT GAZİTESİ ÇALIŞANLARI ŞU AÇIKLAMAYI YAPTI

11 Ekim 2019 tarihi itibariyle metnin sonunda imzaları bulunan Yurt Gazetesi emekçileri olarak işimizden ayrılmak zorunda kaldığımızı tüm ilerici basın camiasına ve basın emekçisi meslektaşlarımıza ilan ediyoruz.

Aylardır yaşadığımız eksik maaş, esnek ve ücretsiz mesailer, izinsiz çalışma gibi başlıklar artık biz Yurt çalışanlarını gündelik yaşamlarını planlayamayacak denli bir kaosa sürüklemiş, arkadaşlarımız ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma getirilmişlerdir. Problemlerimiz bugüne kadar gazete yönetimine belli aralıklarla iletilmiş, son olarak 3 Ekim tarihinde bütün çalışanlar ve yönetim ile gerçekleştirilen ve gündem maddelerini ekonomik sorunların oluşturduğu toplantıda sorunun çözümüne yönelik, yönetim tarafından 10 Ekim tarihinde adım atılacağı çalışanlara bildirilmiştir. Ancak verilen tarihte çalışanların lehine herhangi bir adım atılmamıştır.

Bunun üzerine gazeteye gelmek üzere yol parasını bile zor denkleştiren bizler, durumu tekrar yönetime bildirerek; bu koşullar altında 11 Ekim tarihinde gazeteye gelmemizin fiziksel olarak mümkün olmadığını, çoğu arkadaşımızın fatura ve kira borçları nedeniyle kendi evinde de iş göremez halde olduğunu ilettik. Bunun üzerine 200 Lira gibi komik bir rakamı aramızda paylaşmamız ve sorunu ortadan kaldırmamız istendi. Her kapılarını çalışımızda olduğu gibi bir kez daha ileri bir tarihe ödeme yapılacağına yönelik beyanda bulunuldu.

Açıkça ifade ediyoruz ki ne ekip arkadaşlarımızdan ne de Yurt çalışanı olmaktan gocunduk. Aksine taleplerimizi en çok da emek verdiğimiz, ter döktüğümüz, her türlü zorluğa beraber göğüs gerdiğimiz gazetemizde devamlılığımızın sağlanabilmesi hususuna vurgu yaparak iletmeyi tercih ettik. Ancak bu koşullar altında bırakalım gazetecilik yapmayı, karnımızı doyurmamız bile bir şans meselesi halini almıştır.

‘Yönetim’ tarafından sık sık henüz maaş zamanı gelmeyen arkadaşlarımızın hak talep etmelerinin yanlış olduğu dile getirilmektedir. Aramızda alacaklı olan arkadaşlarımız olduğu gibi bilinmelidir ki mesai arkadaşlarının birbirlerinin derdine ortak olması insancıl ve meşru bir durumdur. Bu bir yana dursun, işe yeni başlayan arkadaşlarımızın gazetedeki gelecekleri konusunda kuşkulanması ve bu bağlamda talepte bulunan arkadaşlarına destek olması kaçınılmazdır; öyle de olmuştur.

Türkiye’de gazeteci olmanın ne gibi zorlukları olduğunu basına emek veren bütün meslektaşlarımız bilirler. Durum böyle olunca bugüne kadar tahammül sınırlarımızı ne derece genişlettiğimizin de farkına varacaklardır. Ancak maaşlarımızın ay içerisinde taksit olarak dahi yatırılmaması, bizleri severek ve onurla yaptığımız mesleğimize kısa bir ara vermek zorunda bırakmıştır.

Yazılarımızı, haberlerimizi, röportajlarımızı okuyan, takip eden okurlarımıza, halkımıza sözümüzdür: Gerçekleri anlatmaktan, halk için gazetecilik yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Niyetlerinden bağımsız; bu koşullar altında çalışmayı sürdüren arkadaşlarımıza da gazetecilik yaşamlarında başarılar diler, kendilerine bir kızgınlığımız olmadığını belirtmek isteriz. Son beklentimiz ve talebimiz ise alacaklı olduğumuz ücretlerin ve bizden önce çalışan ancak işten çıkarılan ya da ayrılmak zorunda kalan Yurt emekçisi arkadaşlarımızın alacaklarının ödenmesidir.

Tolga Kaan Ateşli / Editör – Emek Muhabiri
Ökkeş Taşkın / Editör – Muhabir
Cengiz Karagöz / Editör
Neslişah Bozkurt / Editör
Umut Taştan / Editör
Buse Çelebi / Editör

YURT GAZETESİ’NDEN YANIT GELDİ

Yurt Gazetesi gazetecilerin söz konusu açıklamasına yanıt vererek, iddiaların asılsız olduğunu öne sürdü.

İşte gazetenin internet sitesinde Süleyman Kılıç ve Bilal Başer imzasıyla yayımlanan o metin:

Gazetemiz YURT hakkında internet haber sitelerinde çıkan asılsız haberlere ilişkin basına ve kamuoyuna açıklamamızdır. Gazetemiz internet servisinde çalışan emeklerine ve haklarına saygı duyduğumuz ve bir aile ortamında çalışılmasına yönelik her türlü adımları attığımız arkadaşlarımız, gazetemiz hakkında asılsız ithamlarda bulunarak kendilerince gazetecilik camiasında yer bulabilmek ve kurumu kötüleyerek isimlerini duyurabilmek için bir takım açıklamalar yaparak işten ayrıldıklarını duyurmuşlardır.

Söz konusu açıklamada ismi bulunan arkadaşlardan BUSE ÇELEBİ, UMUT TAŞTAN, CENGİZ KARAGÖZ 01.10.2019 tarihi itibari ile işe başlamış̧ olup hak ettikleri ve gasp ettiğimizi öne sürdükleri bir alacakları yoktur. Diğer bir arkadaşımız NESLİŞAH BOZKURT 01.09.2019 tarihinde işe başlamış̧ ve hak ettiği ücretten kalan 850,00.-TL ‘dir. Açıklamayı yapan TOLGA KAAN ATEŞLİ arkadaşımızın da geçmişe yönelik alacaklarından 2.000,00-TL olmakla birlikte ÖKKEŞ TAŞKIN da gazetemizde çalıştığı süreçte maaş alacağı doğmadan sürekli kendisinin talebi ile avanslar verilerek öncesinden maaş ödemeleri tamamlanmıştır. Gazetemizde maaşlar her ayın 10’unda ödenmesi kararlaştırıldığından yaşanan 1 günlük gecikme arkadaşlarımızın bu tür açıklama yaparak kendilerini camiada ön plana çıkarma cabalarını göstermiştir.

Muhalif medya olarak iktidarın ve ilgili tüm grupların gazetemiz üzerinde bir algı operasyonu yaptığı, kurulduğumuz günden bu tarafa yaşananlar ile görünmektedir. Gazetemiz kuruluşundan bu yana emeği ve çalışan gazetecilerin emeğini her daim koruyan ve kollayan bir politika izlemiştir. Yaşanan ekonomik kriz ve sıkıntılardan kaynaklı zaman zaman gecikmeler yaşanmıştır. Her zaman olduğu gibi hak gaspı yapanların karşısındadır. İlgili arkadaşlarımız ile ilgili herhangi bir hak gaspı söz konusu değildir. Gerek duyulması durumunda işe başlama bildirgeleri ve yapılan ödemelerin dekontları isteyenler ile paylaşılabilir. Kurulduğu günden bu tarafa tüm engellemelere rağmen yayın hayatına devam eden gazetemiz gerek iktidar kanadından gerekse muhalif kanattan hep engellemeler ile Karşı karşıya kalmıştır. Alacağı olmadığı halde bu açıklamayı yaparak gazetemizin isminin karalanmasını amaçlayan şahıslar muhalif sesin kesilmesine adeta çanak tutmaktadırlar. Bu süreçte kardeş yayın organı olan bizler gibi muhalif medya olarak hizmet sunan gazetelerin bu açıklamaları gazetecilik değerlerini hiçe sayarak taraflı bir şekilde haberleştirmeleri bizleri üzmüştür. Söz konusu medya kuruluşlarının gazete ve internet sitelerinin olaya ilişkin açıklamalarımızı dikkate alıp gerçeği kamuoyuna aktarmalarını talep ediyoruz. Saygılarımızla.