Yunus ölümlerinin sebebi belli oldu

26 Mart 2022 Cumartesi

Yunus ölümlerinin sebebi belli oldu

Sinop’ta sahile vuran 13 yunus balığı tedirgin etti. Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, yunus balıklarının ölüm nedenini belirlemek için araştırma başlattı. Yapılan incelemeler sonucunda yunusların ölüm sebebi belli oldu.

Sinop’un Akliman Sahili’nde yunusların kıyıya vurduğunu gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen Sinop Belediyesi ile Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi yetkilileri bölgede inceleme başlattı. Sayılarının 13 olduğu belirlenen yunusların ölüm nedeninin araştırılması için yetkililer tarafından 4 yunus fakülteye götürüldü.

“BİR AĞA YAKALANDIĞINA DAİR İZLER VAR”

Sinop Üniversitesi Araştırma Görevlisi Uğur Özsandıkçı, araştırma başlatılan ölü yunuslar hakkında şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta cuma günüydü yanlış hatırlamıyorsam, 3 tane yunus ihbarı aldık, karaya vuran yunus ihbarı aldık. Bölgeye gidip tarama yaptığımızda, o gün 7 tane daha bulduk, toplam 10 tane. Ertesi gün tekrar gittiğimizde benzer bölgede 3 tane daha, yani toplamda 13 tane. Tırtak türü yunusun karaya vurduğunu tespit ettik. Hafta sonu ulaşım sıkıntılıydı, kar yağmıştı, sıkıntı çektik, 4 tanesini alabildik. 4 tanesini fakültemize getirdik. Onların incelemeleri devam edecek. Neden öldüklerine dahil şu aşamada çok erken bir şey söylemek. Çok sıra dışı bir şey olmadığını söyleyebilirim ancak Sinop için sıradan bir vaka da değil. Bunları araştıracağız, göreceğiz. En son bu Akliman mevkiinde rastladığımız hayvan üzerinde, bir ağa yakalandığına dair, balıkçılık etkileşimi olduğuna dair güçlü izler var üzerinde, kuyruk kesikliği var, üzerinde ağ izleri var. Muhtemelen bir tanesi balıkçılık etkileşimi. Ama diğerlerine, dediğimiz gibi 9 tanesine ulaşamadık. Aldığımız 4 tanesini de muhtemelen yarına inceleyip ne olduğunu anlamaya çalışacağız. Fırtınadan değil. Farklı zamanlarda yani bir, iki, üç gün içinde ölüp o sert fırtınayla beraber de ölüleri karaya sürüklenmiş olabilir. Yoksa fırtınadan ölme gibi bir durumları olmaz. Karadeniz’de 3 tane yunus türü yaşıyor. Bunlar afalina, tırtak ve mutur. Tırtak, bizim şimdi burada bulduğumuz karaya vuran türler, daha çok açık deniz türü olarak bilindiği için, daha çok açık denizde avcılık yapan gırgır çevirme ağlarıyla etkileşime giriyor. O yönde bir etkileşim var mı, yok mu ona bakmaya çalışacağız ilk başta. Boğulma ibaresi var mı, yok mu? Yoksa diğer alternatifleri değerlendirmeye çalışacağız.”

ÖLÜMLERİN NEDENİ ‘BALIKÇILIK ETKİLEŞİMİ’

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Araştırma Görevlisi Uğur Özsandıkçı, kentteki ölü yunuslar üzerine yaptıkları otopsi işlemlerinin tamamlandığını belirtti. Özsandıkçı’nın yaptığı açıklama şöyle:  “Tarım ve Orman Bakanlığı Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsünden uzman bir veteriner hekimin de katılımıyla incelememizi yaptık. Hayvanların balıkçılık etkileşimine bağlı olarak öldükleri sonucuna ulaştık”

“YUNUSLAR NEDEN BU BÖLGEDE YOĞUNLAŞTI?”

Özsandıkçı, yunusların ölüm nedeninin çok sıra dışı bir durum olmadığına işaret ederek şunları söyledi: “Sonuçta iki taraf da balık avlamaya çalışıyor. Dolayısıyla bir etkileşim çıkıyor ortaya ancak sayı biraz yüksek. Neden bu hayvanlar bu kadar bu bölgede yoğunlaştı, bunların nedenini de araştıracağız. Çünkü bu kadar kısa zamanda bu kadar yüksek ölüm olmamıştı.”

Ayrıca kentte bazı bölgelerde yunusların kıyıya vurmaya devam ettiği bildirildi.

Yunusların ölümü tedirgin etti

Antalya’da sahile vuran yunusu vatandaşlar kurtardı

Benzer Haberler