Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

‘Yunanlar Türk petrolünü çalacak’

MSB eski genel sekreteri Ümit Yalım uyardı: Türkiye’ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ve 5 adanın Yunanistan’a terk edildiğini açıklayan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, bu konuda hükümetin yanı sıra muhalefetin de duyarsız kaldığını savundu.

Türkiye’ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ve 5 adanın Yunanistan’a terk edildiğini açıklayan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, bu konuda hükümetin yanı sıra muhalefetin de duyarsız kaldığını savundu. Sözcü’de yer alan habere göre, Yalım, “Muhalefet olan biteni turist gibi seyrediyor. Birleşmiş Milletler’e gönderilen 18 Mart 2019 tarihli resmi mektup derhal geri çekilmeli. Aksi takdirde Amerikan Exxon Mobil şirketi, ortağı Katar petrol şirketi ile birlikte önümüzdeki aylarda Girit’in güneyinde ve Türk kıta sahanlığında petrol arayacak ve Türk petrolünü çalacak” dedi.

NİYE YANIT VERMİYOR?

Konu ile ilgili haberlerin hem Türk basınında hem de Yunan basınında yer aldığını dile getiren Yalım, “Dışişleri Bakanlığı, haberlere yanıt veremiyor” dedi. Turgut Özal Hükümeti’nin 5 Aralık 1986’da Karadeniz’de 200 Millik Münhasır Ekonomik Bölge ilan ettiğini hatırlatan Yalım, “Girit etrafındaki 5 Türk Adası ve bu adalara ait 92 bin kilometrekarelik Türk kıta sahanlığı ile birlikte Girit Adası üzerindeki dörtte üçlük Türk toprağı da Yunanistan’a terk edildi. Türkiye, Doğu Akdeniz’de Erdoğan ve AKP Hükümeti eliyle kuşatılıyor” dedi.