Yunanistan’dan Türkiye’ye zeytin dalı! “İlişkilerde iyileşme öngörüyoruz”

8 Temmuz 2023 Cumartesi

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, bugün yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik mesaj verdi. Dendias, “Komşu Türkiye’ye ilişkin şunu söyleyeyim ki halklarımızın barış içinde birlikte var oluşu için zeytin dalı uzatmaya devam ediyoruz” dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, yeni hükümet programına ilişkin mecliste düzenlenen görüşmelerde söz aldı. Dendias, ülkesinin yeni dönemdeki savunma politikalarına ilişkin konuştu.

TÜRKİYE’YE MESAJ

Dendias, “Komşu Türkiye’ye ilişkin şunu söyleyeyim ki halklarımızın barış içinde birlikte var oluşu için zeytin dalı uzatmaya devam ediyoruz. Biz bunu arzuluyoruz, Türk halkının da bunu arzuladığına inanıyoruz ve özellikle (Türkiye’de yaşanan) deprem afetinin ardından açılan fırsat penceresiyle komşumuzla ilişkilerde iyileşme öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN SİLAHLANMA PROGRAMLARINA DEVAM EDECEK

Ülkesinin yeni dönemde de silahlanma programlarına hız vereceğini belirten Dendias, mali imkanları çerçevesinde Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu askeri malzeme ve araçların alınacağını kaydetti.

Dendias, Yunanistan’ın bu çerçevede 24 Rafale savaş uçağına ve 3+1 Belharra sınıfı firkateyne sahip olurken 83 F-16 ve 37 F-16 Block 50’nin modernizasyonunun yapılacağını ve 20 F-35 savaş uçağının temin edileceğini anlattı.

“BARIŞÇIL ÇÖZÜM İÇİN GEREKLİ”

Yunanistan’ın 10 yıllık ekonomik kriz sürecinin silahlanma programlarında Türkiye’yi takip etmesini engellediğini belirten Dendias, silahlanmanın anlaşmazlıkların barışçıl çözümü için de gerekli olduğunu savundu.

Ülkesinin Avrupa savunma sanayisiyle işbirliği yapabileceğini ve Avrupa fonlarından yararlanabileceğini dile getiren Dendias, Avrupa’daki silahlı kuvvetler ve üniversitelerle inovasyon işbirliği çalışmalarının artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Yunanistan seçimlerinin galibi Miçotakis oldu!