Yunanistan seçimlerinde ikinci tur kararı

Yayın tarihi: 24 Mayıs 2023 Çarşamba 1:46 pm - Güncelleme: 24 Mayıs 2023 Çarşamba 1:46 pm

Yunanistan‘da 21 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerin ardından siyasi partilerin koalisyon hükümeti kurmaya yönelik sonuç alamaması nedeniyle ikinci tur seçim yapılmasına karar verildi.

Yunanistan’da Kiriakos Miçotakis’in önde bitirdiği seçimlerde siyasi partiler hükümeti kurmaya yönelik sonuç alamadı. Bu nedenle Yunanistan’da 25 Haziran’da yeniden seçim yapılacak.

MİÇOTAKİS FARK ATMIŞTI

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi yüzde 41’e yakın oy alarak (146 sandalye) en yakın rakibi SYRIZA’ya 20 puan fark atmıştı. SYRIZA, yüzde 20,07’lik oy ve 71 sandalyeyle ikinci sırada yer almıştı. Seçim yarışını üçüncü olarak tamamlayan PASOK-KINAL ittifakı ise yüzde 11,45’lik oyla 41 sandalyenin sahibi olmuştu.

İKİNCİ KEZ SANDIĞA GİDİLEBİLECEĞİ MESAJI VERİLMİŞTİ

Yunanistan’da bu yıl ilk kez uygulanan seçim sistemi, sandıktan çıkan sonuçların herhangi bir partinin tek başına iktidar olmasına izin vermemesi halinde koalisyon için görüşmelerin yapılmasını öngörüyor. Koalisyon için uzlaşıya varılamaması halinde ise seçmenler için ikinci kez sandık kuruluyor.

İKİNCİ TURDA SEÇİM NASIL YAPILIYOR

Sandığa ikinci kez gidildiğinde, birinci olan partiye en az yüzde 25 oy almak kaydıyla 300 sandalyelik parlamentoda, oy oranına bağlı olarak fazladan 20 ila 50 sandalye veriliyor. Başta Miçotakis olmak üzere mecliste söz sahibi olan parti liderlerinin koalisyon seçeneğini reddetmişti.

Yunanistan’da seçime giren bir lider daha hükümeti kuramadı