Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Yunanistan AB’ye seslendi: Ankara’ya yaptırım uygulamaya hazır olun

Yunanistan Türkiye ile görüşmelere başlama konusunda anlaşmış olmasına rağmen, AB’ye yaptığı çağrıda, “AB’nin Ankara’ya yönelik yaptırımları uygulamaya hazır olması gerekiyor.” dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz sorununun çözümü için istikşafi görüşmelere başlama konusunda anlaşmış olsa da Yunanistan tarafı Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye yönelik yaptırım kozunu hazır tutmasını isttedi.

DW‘nin aktardığı habere göre, Yunan devlet kanalı ERT‘ye konuşan hükümet sözcüsü Stelyos Petsas, AB liderlerinin 1-2 Ekim’de Brüksel’de gerçekleştireceği ve Türkiye’ye yönelik yaptırım tekliflerinin de gözden geçirilmesinin beklendiği zirveye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Erdoğan Yunanistan görüşmelerinden ne beklediğini açıkladı

Petsas, Atina’nın bu zirvede bazı tekliflerin AB liderlerince onaylaması yönünde beklentisi olduğunu dile getirdi. “Sorun, Türkiye’nin riayetsizliği durumunda bu yaptırımların nasıl etkin hâle getirileceği” diyen Yunan sözcü, “Çünkü AB’nin hızlı hareket ettiğini görmeye pek alışık değiliz” diye ekledi.

Doğu Akdeniz krizi nedeniyle gerginlik yaşayan Ankara ve Atina dün sorunun çözümü için istikşafi görüşmelere başlamayı kabul etmişti.

Taraflar arasında arabulucuk yapan Almanya’nın hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bizim açımızdan elbette görüşmelerin yakın zamanda başlaması ve daha fazla güven inşa edilmesi önem arz ediyor” dedi.

loading...