Yunan polisinin saldırdığı göçmenleri kolluk güçleri sınıra yönlendiriyor

3 Mart 2020 Salı

Yunan polisinin saldırdığı göçmenleri kolluk güçleri sınıra yönlendiriyor

Göçmenler, Avrupa’ya geçmek için günlerdir sınır kapısında Yunan kolluk kuvvetlerinin saldırısına maruz kalıyor. Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, “Sığınmacılar, kolluk güçlerinin yönlendirmesiyle taksiciler tarafından sınıra taşınıyor” dedi.

Yunan polisi sınırı geçen göçmenleri dövüp, çıplak halde geri gönderdi

İzmir’de bulunan Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, taksicilerin son yıllarda en büyük sorununun, sığınmacı taşımalarından doğan cezalar olduğunu söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından sınırlara sığınmacı taşıma işine taksicilerin de dahil olduğunu vurgulayan Pala, “Şu ana kadar buna ilişkin ceza alan bir taksi şoförü olmadı. Hükûmetin verdiği sınırı açma kararı ve buna bağlı olarak kolluk güçlerinin yönlendirmesiyle taksiciler sınıra sığınmacı taşımaya devam ediyor” dedi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Pala, “Taksiciler hizmet verirken, yolcuya kim olduğunu, nereye gittiğini sorma hakkına sahip değil” hatırlatmasını yaparken, “Bizler elbette sığınmacıların ölümle sonuçlanabilecek bir yolculuğa çıkmasına, onları taşıyarak katkıda bulunmak istemeyiz ama müşteriye de sahilde ne yapacaksın diye sorma hakkımız yok” diye de ekledi.

‘BU İŞİ YAPANLAR HAKKINDA YARGILAMA YOLU AÇILABİLİR’

İzmir Barosu’na bağlı insan hakları avukatı Ali Deman Güler ise, sığınmacıların sınırlara taşınması konusunda, hukuki bir cezasızlığın olmadığına dikkat çekerek, “Bu tamamen siyasi bir manevra. Türk Ceza Kanunu’ndaki insan kaçakçılığındaki madde hala geçerli. Önümüzdeki günlerde istendiği vakit bu kişiler hakkında soruşturma da açılır, yargılama yolu da açılabilir. Bu işi yaptıkları takdirde suç işlemiş olacaklar. Siyasi bir tavır değişikliği var” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler